Jäsenen J326864616 antama (13.11.2010 klo:8:58) kommentti Mitenkäs tuulettuvaa ilmatilaa sitten lisätään vanhaan rakennukseen, jossa kuten meilläkin on ainoastaan n. 40cm. ryömintätilaa?
Jäsenen Pete antama (13.11.2010 klo:10:15) kommentti Ei sitä lisätä tarvitse. 80cm on ohje, ei määräys. Jos rakentamismääräyskokoelman C2 3.2.1 määräys täyttyy, saa uudessakin rakennuksessa olla ryömintätila vaikka 20 senttiä. Vaaksa kuperan kallion päällä on parempi, kuin neljä vaaksaa maan alla.
Jäsenen Monta antama (13.11.2010 klo:11:39) kommentti Tuossa asiantuntijan (on sanottava ”asiantuntijan” eli palstanpitäjän) vastaus kuuluu siihen loputtomaan retoriikkaan, jossa lauletaan 100%:sti kaupallisesti ”niitä lauluja laulat kenen leipää syöt”. Yleensä rakennustarvikkeiden valmistajien ohjeilla ei kannata lähteä korjaamaan/tekemään mitään, sillä silloin mennään lähes aina (siis aina) siihen kaupalliseen miinaan, jota eri tuotevalmistajat myyvät, jotta heidän tuotteensa menee kaupaksi. On tietenkin myönnettävä, että ne ”kuvat ja lupaukset” näyttävät hyvin päteviltä asiaan perehtymättömän tai huonosti perehtyneen näkökulmasta. Tällä tavalla ne voivat antaa (en uskalla sanoa kusta silmään”) huonoa tietoa siitä tavasta, koska ne eivät missään tapauksessa joudu siitä koskaan vastuuseen, vaan päinvastoin saavat kirstuunsa jesuiittamaisesti ansaittuja killinkejä. Totta on, että valmistajien ohjeista kannattaa huomioida itse tuotteeseen liittyvät ohjeet ja opastukset, mutta siihen se sitten kannattaa pysäyttää ja lähteä sitten soveltamalla ja ennen kaikkea ajattelemalla ensin tekemään eli sijoittamaan sitä tuotetta siihen rakennelmaan/ympäristöön ottaen huomioon se kokonaisuus mihin se tulee. Noita mainospalstojahan värkkäilevä pääasiassa mainoshenkilöt, joilla ei ole minkäänlaista hajua koko asiasta ollenkaan, vaan se mainos on kaupalliselta kannalta vain ja ainoastaan myyvä juttu. Ei muuta! Jos jesuiitat vielä eläisivät, niin nekin hämmästyisivät sitä "ammattitaitoa". No! Mutta nehän elävät ja voivat hyvin sittenkin. PS! Kysyjälle: ajattele ja perehdy kyselemällä asiaan ensin niin kauan, että itse ymmärrät (siis ymmärrät) ja tulet vakuuttuneeksi, että miten se homma on tehtävä. Ei siinä tarvita mitään yliluonnollista tietämystä, vaan aivan tervettä järkeä, jolla kyseenalaistetaan (lähes) kaikki, mutta tietenkin sillä terveellä järjellä. Sitten tehdään se juttu sen hetkisen tietämyksen pohjalta, mutta mikäänhän tae se ei ole myöskään täydellisestä onnistumisesta senkään jälkeen, koska aina ilmenee uusia juttuja ja vanhat joutavat romukoppaan. Ja sitten vielä on se, että työ tekijäänsä neuvoo eli työn kuluessa myös ajatellaan ja sieltä tulee/otetaan niitä uusia täysin harkittuja elämyksiä eli miten hommaa kannattaa jatkaa.
Jäsenen Pm antama (13.11.2010 klo:16:57) kommentti Voisitko Monta vähän tiivistää, vai oliko sulla mitään vastausta itse kysymykseen.
Jäsenen Monta antama (13.11.2010 klo:18:23) kommentti Kyllä on! Käännä Pm se luetun ymmärtämisnappula tarvittaessa vaikkapa kaakkoon. Rautalankaa ja tarvittaessa rautaa: Yksityiskohtaisia ohjeita/suunnitelmia ei voi antaa ristallipallosta katsomalla ja toisekseen se yhteys siltä osin on myös poikki, jos se edes olisi, nimittäin se ristallipallo, mutta kun ei ole eikä tule olemaankaan.
Jäsenen Niger antama (13.11.2010 klo:19:02) kommentti Ei nykyrakentamista voi tehdä "omasta päästä". Jos kaikki tavaran- ja laitteiden toimittajien ohjeet heitetään romukoppaan on se tyhmyyttä. Tervettä järkeä tarvitaan siinä, mikä on kulloinkin sopiva rakenne tai laite rakennukseen, mutta toimittajan tai tekijän ohjeita tulee noudattaa. Saahan sitä tehdä mitä vain "omasta päästä", mutta näitä syteemejä on pilvin pimein ja ongelmia on...
Jäsenen Pm antama (14.11.2010 klo:10:08) kommentti Kuulehan sie Monta, ei tässä auta ymmärtämisnappulan kääntäminen.
Jäsenen Monta antama (14.11.2010 klo:10:28) kommentti Jassoo Pm! Ilmeisesti syöt rakennustarvikevalmistajilta saatua leipää. Kun ei aikaisempi oikein mennyt perille. Nyt vain lyhyesti: Noilla palstanpitäjän antamilla ohjeilla tulee jotakin, mutta ne ohjeet ovat hyvin puutteelliset. Niiden perusteella kysyjän ei kannta lähteä toteuttamaan aikomaansa, sillä siihen on huomattavasti paremmat ratkaisut, mutta yksityiskohtiin en voi mennä, kun on tiedettävä/nähtävä ensin se, siis juuri se, tapaus, johon ohjeet annetaan ts. asiaan perehtymättömälle (ilmeisesti kysyjä on sellainen, koska kyselee neuvoja näillä palstoilla) ei kannata antaa yleisiä hyvin puutteellisia neuvoja. Esimerkkikuvassahan on vain pieni osa eräästä ratkaisusta, mutta tärkeimmät asiat ovat poissa. Toisaalta kysyjän tapauksessa ei kannata/saa lähteä kaivamaan talonsa alle 40 cm:n syvyistä monttua. Jos näin "pelkästään" tekee, niin satavarmasti sutta tulee. Siinä ei Pm:nkään pyristelyt auta. Ja mitkään pelkät promilleluvutkaan eivät tuuleta rossipohjaakaan. Palstanpitäjän vastauksesta puuttuu hyvin paljon ohjeita myös miten se on tehtävä siellä "reunaehdoissa", koska ne ovat (voi sanoa) tärkeimmät asiat, mitä ja miten se on tehtävä/kannattaa tehdä. Aina on lähdettävä siitä olemassaolevasta tilanteesta ja olosuhteista ja niihin täsmälliset ohjeet eikä huitaista kintaalla sinnepäin. Niinhän sitä tehdään, mutta seuraukset ovat sitten sitä mitä on. Sen jälkeen vollotetaan täällä, miten se noin meni. Ei ole ihmekään! Toivottavasti ainakaan tälle kysyjälle ei sillä tavalla käy. Kannattaa lukea tuo Pm:lle syystä tai toisesta ylivoimainen kirjoitukseni. Toivottavasti se aukenee kysyjälle. Uskon siihen!
Jäsenen Pm antama (14.11.2010 klo:11:21) kommentti Monta, tuo sinun vuodatuksesi on auennut kysyjälle ajat sitten. Vastaukset tyyliin "Käänny asiantuntijan puoleen" alkavat jotenkin kyrsimään. Jos ei ole muuta sanottavaa niin paras olla hiljaa.
Jäsenen Monta antama (14.11.2010 klo:11:39) kommentti Kyllä Hera Korpraali! Niinhän se vanha sananlaskukin sanoo:"Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa!" Elämme Suomessa, emmekä missään militaristisessa Mirumarussa! Aukeneeko tämäkään?
Jäsenen Pm antama (14.11.2010 klo:12:58) kommentti Ei aukea. Jos mua kyrsii niin älähdän.
Lis�� kommentti*