Jäsenen Halpakorjaus antama (28.11.2010 klo:18:56) kommentti Kylmällä vintillä olevan putken eristäminen/ eristämättömyys ei vaikuta mitenkään veden tiputteluun. Putki eristetään vain siksi ettei se pääse jäätymään sisäpuolelta. Todennäköisesti tuuletusputken läpivienti vuotaa, ja sadevesi pääsee valumaan putken pintaa pitkin kattopaneeleille. Mahdollisesti aluskate on väärin asennettu tai puuttuu kokonaan. Teoriassa on myös mahdollista että lämpimässä yläkerrassa eristämätön putki kondensoi ulkopintaan, eli lämpimässä tilassa putken pitäisi kyllä olla myös eristetty.
Jäsenen Mr.ElMaco antama (28.11.2010 klo:19:35) kommentti Tahi jokin liitos vuotaa..
Jäsenen Hannibal antama (29.11.2010 klo:8:22) kommentti Tein lisätutkimuksia ja huomasin seuraavaa:apukeittiön kattotilassa viemäriputkista lähtevät ilmaputket ( 75 mm ja 110 mm) yhdistyvät puolessa välissä seinää yhdeksi 110 mm:n putkeksi, joka jatkaa edelleen katolle. Vesi tulee tätä pienempää putkea pitkin, yhdistymishaarassa vain tämän pienemmän putken karvin alapää on kostea. Eli tätä ylempää kosteutta ei tule. Ilmeisesti pitää karvin tiiveys varmistaa ja sen jälkeen eristää seinässä kulkevat putket viemärille saakka. Seinä on pakko aukaista ja tehdä tilaa eristeelle, nyt putken ympärillä ei ole varaa, kun seinät ovat vain pari milliä putkesta irti.
Jäsenen REP antama (29.11.2010 klo:9:00) kommentti Kosteus tiivistyy putken sisäpuolelle ja vuotaa huonosti tehdystä liitoksesta ulos kuten olet todennut. Kondensoituminen voi tapahtua vesikaton kohdalla tai sen ulkopuolisella putken osalla, joten eristeen parantaminen kylmän ullakon osalta ei auta. Kun saat liitoksen tiiviiksi ongelma korjaantunee eikä seinää tarvitse purkaa eristeen lisäämiseksi.
Jäsenen Halpakorjaus antama (29.11.2010 klo:9:18) kommentti Vesivuodot ovat hankalia selvittää. Vaikka vesi nyt näyttäisi tulevan tuosta ohuemman putken liitoksesta, se silti voi olla peräisin katolta. Vesi menee helposti villan läpi kastelematta villaeristettä juuri ollenkaan. Vesi on siis vain jäänyt lepäämään tuohon kohtaan. Tuntuu uskomattomalta että standardiosista koottu muovinen viemäriputkisto vuotaa, sillä liitoksissahan on kumitiivisteet. Jos vuoto olisi näin helposti syntyvä, niin silloin yhden ja toisen alapohja olisi viemärivesien saastuttama. Mutta jos kumitiiviste puuttuu, niin onhan vuoto silloin mahdollista. Jos näin on päässyt käymään, riittää silikoni ja sen päälle ilmastointiteippi korjaukseksi. Putkessahan ei virtaa paineellinen vesi, vaan sisäseinämässä on vesipisaroita jotka valuvat alas viemäriin.
Jäsenen Mr.ElMaco antama (29.11.2010 klo:21:07) kommentti Sepä ei tartte kuin pikkuisen moskaa oikeaan kohtaan, niin jopa vuotaa.. Mutta vuodon paikallistamiseen toki kannattaa käyttää aikaa.. Ja ehken jotain liitumaista tavaraa, jonka valuva pisara vie mennessään. Pystyy sillä varmistumaan, tuleeko se ylempää vai juuri siitä liitoksesta.
Jäsenen Monta antama (29.11.2010 klo:21:44) kommentti On halavalla susia. On ehtymätön susiraatovarasto.Ken uskoo, niin halavalla saa susia, jotka tulevat kalliiksi.
Jäsenen Sid antama (30.11.2010 klo:18:27) kommentti Kyllä noissa voi tiiviste mennä huonosti liitosta tehdessä. Eikä sillä ole standardin kanssa mitään tekemistä kun on asentajia ja "asentajia".
Lisää kommentti*