Jäsenen Mestari antama (20.8.2010 klo:12:26) kommentti Saa.Mutta jos se on pelkkä wc tila,sitä ei ole pakko vesieristää.
Jäsenen JAMM antama (20.8.2010 klo:12:53) kommentti Tarkennetaanpas hieman. Eli mikäli tilassa on lattiakaivo, niin se tulee eristää (luetaan tällöin märkätilaksi). Mikäli ei ole lattiakaivoa, niin ei tarvitse eristää.
Jäsenen mobile antama (20.8.2010 klo:13:06) kommentti Jos kyse on taloyhtiöstä/asunto-osakkeesta, niin taloyhtiöllä voi olla asiaan sanansa sanottavana - monissa taloyhtiöissä vaaditaan, että märkätilan vedeneristyksen saa suorittaa vain sertifioitu tekijä. Jos kysessä sensijaan on oma tupa, niin on myöskin oma lupa - tekijän sertifiointia saattaa kysellä korkeintaan talon ostaja joskus tulevaisuudessa.
Jäsenen Hela antama (20.8.2010 klo:14:20) kommentti Ja edelleenkään lattiakaivo ei tee tilasta märkätilaa, jos ei vettä käsitellä siten, että kaivo on välttämätön ja vettä roisku seinille käytön aikana. Jos kaivo on vain vuototakuuna vaikka pesukoneen tms. takia, niin se ei ole vielä märkätila. Eikä bidee-suihku tee tilasta vielä sellaista tilaa, että kaivokaan on tarpeen.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (20.8.2010 klo:18:57) kommentti RakMk - C2 määrittelee, että tekijällä on oltava riittävä ammattitaito. Tämähän on minimi vaatimustaso joka tulisi täyttyä. Jos taloyhtiössä on tehty päätös tason korotuksesta, menee se C2:n edelle, edellytyksellä että päätös on lain voimainen.
Jäsenen Niger antama (21.8.2010 klo:8:24) kommentti Jos tilassa on lattiakaivo, on se merkki siitä, että vettä / kosteutta on odotettavissa, ennustettavissa, jne... Se on silloin märkätila, joka pitää vesieristää ainakin lattian osalta. Johan se järkikin sanoo, mutta aina pitää yrittää mennä siitä, mistä aita on matalin... RakMK on vain minimivaatimus joka vähintään pitää tehdä.
Jäsenen Monta antama (21.8.2010 klo:8:32) kommentti Höpön löpön löpön höpön! Plaap! Plaap! Plaa!
Jäsenen Niger antama (21.8.2010 klo:8:37) kommentti Mikä on tämä monta, jolla on paha olla?
Jäsenen temmi antama (21.8.2010 klo:13:38) kommentti Nigeri sitten varmaan vesieristää esim 60 neliön tupakeittiön, kun astianpesukoneen alle on asennettu kaivo? Eikä kannata unohtaa kynnyksiä tuvasta ettei mene siitä matalan aidan kohdalta. Nuo kaikki saa kyllä tehdä mutta ei todellakaan pidä. Se lattiakaivo ei määrää juuri mitään, käyttö määrää niinkuin täällä monesti jo esitetty.
Jäsenen Monta antama (21.8.2010 klo:19:09) kommentti Niinhän se juuri on ja vesieristää myös 100 neliöisen autotallin lattiankin, jossa on lattiakaivo =jätän tarkemmin sanomatta minkälainen. Täällähän on niin monta Nigeriä älynväläyksineen, mutta se äly on sitten niin subjektiivinen, niin subjektiivinen, jota ei voi kenellekään enää lisätä, mitä äidin maidosta on saanut tai sitten joukon jatkona sattumoisin jäänyt.
Jäsenen Niger antama (21.8.2010 klo:20:01) kommentti Se muuten ei kuulu pätkän vertaa Montalle eikä temmille miten monta neliötä eristän. Lattiakaivo on laitettu vettä varten ja vettä varten eristetään.
Jäsenen savonhumu antama (21.8.2010 klo:22:01) kommentti ja mistähän lähtien apk alla on ollu oma kaivo? nigarin kans samoilla linjoilla mennään. tuskin tarkotti muuta kun vessaa tms;) täällä tuntuu osalla polla sätteilevän niin että olis muillekkin jakkoo ja kelepois äitimuorin maiotki luovutukseen että saatas tähän maalimaan lissee näitä rikkiviisaita insinöörinplanttuja:D
Lisää kommentti*