Jäsenen Mestari antama (14.12.2011 klo:9:06) kommentti Toki se vastuu päättyy siihen lopputarkastukseen.
Jäsenen HTT antama (14.12.2011 klo:9:21) kommentti Mitä se pelastaa ettei ole kirjallista sopimusta??Työstä on yleensä maksettava,eli maksa.
Jäsenen Jv20531112 antama (14.12.2011 klo:10:14) kommentti " Toki se vastuu päättyy siihen lopputarkastukseen." Ei toki!
Jäsenen Leds antama (14.12.2011 klo:11:17) kommentti Kyllä tästä nyt joku sopimus pitää löytyä. Muutenhan noita 2500€ laskuja voi lähetellä aina kun siltä tuntuu
Jäsenen Mestari antama (14.12.2011 klo:12:55) kommentti Jaa, mihinkä saakka se vastuu sitten kestää? Minkälaisen sopimuksen olette tehneet, ei siitä mitään määräystä ole.
Jäsenen HTT antama (14.12.2011 klo:13:04) kommentti Luuleko joku ettei asiasta ole sovittu, vai rupesiko kaveri sopimatta vastaavaksi?!
Jäsenen Leds antama (14.12.2011 klo:14:01) kommentti No jos tuosta 2500€ korvauksesta olisi sovittu, niin ei kai se kysyjälle yllätyksenä olisi tullu?
Jäsenen Mestari antama (14.12.2011 klo:14:32) kommentti Niin aloituksen mukaan on maksettu valvonnasta ja perustusten piirrustuksista tuo 3081 €. Jos sama kaveri on myös toiminut vastaavana työnjohtajana, kait hän tuon palkkion myös siitä hommasta on ansainnut. Onkohan tässä mennyt nuo toimenkuvat ja käsitteet sekaisin. Valvoja, vastaava työn johtaja.
Jäsenen HTT antama (14.12.2011 klo:15:42) kommentti Hinta on myöskin erittäin halpa!!
Jäsenen Kattokissat antama (14.12.2011 klo:18:47) kommentti Tyhmää kysyy !!! Jos on (Jukka talo ) valmis paketti siis miksi pitäis olla erikseen joku valvooja - mestari !!??? Eikö valmistaja - tehdas vastaa asennuksesta ja laadusta !!!????
Jäsenen Jv20531112 antama (14.12.2011 klo:19:40) kommentti "Eikö valmistaja - tehdas vastaa asennuksesta ja laadusta !!!????" Jos olet varsinainen alkuperäinen kysyjä, niin oletpa ollut koko ajan ulkona enemmän kuin se kuuluisa lumiukko ja olet edelleen.
Jäsenen Pete antama (14.12.2011 klo:19:46) kommentti Mitä Kattokissa mahtoi tuolla kysymyksellään tarkoittaa. Paketeissa nimenomaan korostuu rakennuttajan omien valvojien ja vastuuhenkilöiden merkitys. Jäi tietynlainen maku suuhun tuostakin kommentista. Selventäisi tätäkin juupaseipää, jos yleisölle valotettaisiin tuon vastaavan toimenkuva kokonaisuudessaan.
Jäsenen Halpakorjaus antama (14.12.2011 klo:19:48) kommentti Tyhmä kysymys, mutta miksi Kattokissat olisi alkuperäinen kysyjä?
Jäsenen HTT antama (14.12.2011 klo:23:49) kommentti Kattokissa taitaa olla talotehtaan edustaja,tai sitten muuten ulkona!!
Jäsenen N65 antama (15.12.2011 klo:16:06) kommentti Jos on (Jukka talo ) valmis paketti siis miksi pitäis olla erikseen joku valvooja - mestari !!??? Eikö valmistaja - tehdas vastaa asennuksesta ja laadusta !!!???? -Jukka-talolla varmasti on valvoja, mutta hän vastaa rakennustyömaasta ainoastaan sen talopaketin osalta. Perustukset, pihat, yleinen siisteys yms. on sitten tämän toisen vastaavan tehtävänä.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (15.12.2011 klo:16:42) kommentti Rakennuslupa edellyttää, maankäyttö-, ja rakennuslain mukaisesti, ettei töitä saa aloittaa ennen kuin vastaava työnjohtaja on hyväksytty. Rakennusvalvonta on se instanssi, joka tuon hyväksynnän suorittaa.
Jäsenen HTT antama (15.12.2011 klo:18:11) kommentti Kehottaisin nimimerkkiä N65:ttä selvittämään itselleen rakennusalan käytäntöjä...
Jäsenen N65 antama (15.12.2011 klo:18:17) kommentti Kehottaisin nimimerkkiä N65:ttä selvittämään itselleen rakennusalan käytäntöjä... -Näin se valmistalopaketeissa on. Ainakin tässä kaupungissa, missä minä asun. Siis tarkennus, että puhun vastaavasta mestarista, siitä kait oli kyse alunperin?
Jäsenen Jv20531112 antama (15.12.2011 klo:19:17) kommentti N65 on myös täysin ulkona kuin se kuuluisa lumiukko kesät ja talvet ja tänä talvenakin vielä ei edes näy. Tyhjästä on paha nyhjästä.
Jäsenen N65 antama (15.12.2011 klo:20:38) kommentti No mutta herranjestas, kun tästä asiasta on ihan omakohtaista kokemusta, ei tosin Jukka-talo, mutta valmistalo kuitenkin.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (16.12.2011 klo:2:00) kommentti Olkoon ne omat kokemustuntemukset mitä vain, mutta rakennusvalvonta sen vastaavan mestarin hyvksyy, tai hylkää. Jos vastaavaa ei ole rakennusvalvonnassa nimetty, katselmukset ym:t, käyttöönotto-, tai/ja lopputarkastuksesta puhumattakaan ei onnistu. Saattaapa seurata sanktioitakin.
Jäsenen N65 antama (16.12.2011 klo:7:33) kommentti Jos vastaavaa ei ole rakennusvalvonnassa nimetty, katselmukset ym:t, käyttöönotto-, tai/ja lopputarkastuksesta puhumattakaan ei onnistu. -Juuri näin. Ei ilman vastaavaa mestaria rakenneta mitään (luvanvaraista), mutta se mestari voi olla eri henkilö perustusten, pihojen yms. osalta kuin sen talopaketin osalta. Talopaketin vastaava on talotehtaalta, muiden vastaava on sitten rakennusprojektiin ryhtyvän hankittava.
Jäsenen Mestari antama (16.12.2011 klo:8:45) kommentti Joo,mutta sillä talopaketin vastaavalla ei ole mitään tekemistä tämän rakennusvalvonnan hyväksymän työmaan vastaavan työnjohtajan kanssa. Tokihan siellä talotehtaalla joku yhteyshenkilö on joka vastaa toimituksista.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (16.12.2011 klo:11:37) kommentti Juurikin noin, ja tuohon suuntaan. Eihän niitä mestareita talotehtaatkaan anna tosta vaan-periaatteella kaupantekijäisinä. "Hei sie, - osta miult´ talo, - saat vastaavan kaupan tekijäisin´. Ei, ei, - kyllä se vaatii jotain muutakin.
Jäsenen Mestari 48 antama (21.9.2018 klo:9:17) kommentti Maankäyttö- ja rakennuslain mukaan työmaalla on oltava vastaava työnjohtajua ja tarpeen mukaan erikoisalojen työnjohtajat sekä pääsuunnittelija. Nämä kaikki hyväksyy ja vaatii kunnan / kaupungin rakennusvalvontatsto ja rakennustarkastaja.
Jäsenen Marwin antama (26.1.2019 klo:15:16) kommentti Vastaan noihin kommentteihi vaikka aikaa on kulunutki jonkin verran.
Ensi, kun haetaan rakennuslupaa niin siinä vaiheessa pitää nimetä PS, pääsuunnittelija joka ohjaa homma ja valvoo asioita. PS:n ei tarvitse itse piirtää kuvia joten siihen pitää nimetä rakennussuunnittelija, piirtäjä. No niin nyt päästään alkuun. Kun lupa on saatu ja se on astunut voimaan seuraavaksi pidetään aloituskokous (oikkeuksetta) siihen osallistuu Tilaaja tai tilaajan valttuuttama edustaja, PS ja rakennusvalvonnasta henkilö joka pitää kokouksen. Tässä vaiheessa on pitänyt nimetä ja hyväksyttää VTJ, vastaavatyönjohtaja ja hän on mukana aloituskokouksessa. Siis ei mikään vastaamestari se on eri asia. Tehdään (yleensä) alosituilmoitus mikä luvassa on määrätty. Nyt ollaan valmiita aloittamaan rakentaminen näiltä osin
Lisää kommentti*