Jäsenen Halpakorjaus antama (6.1.2011 klo:9:47) kommentti Ilman kosteus vaikuttaa laudan leveyteen noin 2 mm joten tuo pitää ottaa huomioon, etteivät laudat turvotessaan vääntyile tai ettei tule liian isoja rakoja.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (6.1.2011 klo:11:31) kommentti Tarkennappa, mihin ja miten tuo 2 mm perustuu.
Jäsenen Pm antama (6.1.2011 klo:13:28) kommentti Se perustuu siihen, että lauta turpoaa millin kummaltakin sivulta.
Jäsenen Monta antama (6.1.2011 klo:16:13) kommentti Eipä tuon tarkempaa selitystä voi enää antaa, mutta mitäs sitten yleisesti, kun lauta pannaan plaanille vapaasti kantilleen makaamaan, niin plaani painuu sen millin, joten älkää missään tapauksess tehkö sitä ainakaan kovin useasti. Kohta plattia on kiinassa, kun usein sen teette ja plattia ei palautukkkaan ennalleen välillä, saatikka jos siellä on vielä rytöksiä alla.
Jäsenen J3481561230 antama (6.1.2011 klo:16:39) kommentti Halpakorjaus?Mitenkä meinasit ottaa huomioon sen 2millisen
Jäsenen vaihtoehtoja antama (6.1.2011 klo:22:11) kommentti Niin, kyllähän tuo kosteuden muutos vuodenaikojen mukaan aiheuttaa tuota "elämistä". Tarkemmin se muutos on luokkaa 1mm / 1m - leveyssuunnassa. (puulajista riippuen). Pituussuunnassa tuo muutos on pienempää. Ajan saatossa (vuosissa mitattuna) tuo ilmiö pienenee huomattavasti.
Jäsenen Halpakorjaus antama (7.1.2011 klo:13:18) kommentti Jos pystylaudasta tehtyyn 120 cm leveään tallin oveen jättää kuivana aikana pelivaraa 2 mm, niin silloin ovi turpoaa joskus kiinni ja vääntyy luokillekin. Ihan omakohtaiseen havaintoon arvioni perustuu. Mutta jos ei tätä usko ja jättää pelivaraa vain tuon 1 mm/ metri, niin asia on helppo korjata myöhemmin irrottamalla ovi ja poistamalla reunasta 15 mm, jolloin ovi taas pelaa. Itse jättäisin rakoa kuivana aikana 0,5-1 mm seinäverhoilussa, silloin eivät laudat väänny luokille, mutta raotkaan eivät ole liialliset, ja oikeastaan jonkinlainen rako on esteettisesti parempikin kuin tiivis lautaseinä. Lisäksi katon/ seinän rajaan 5 mm rako turpoamisen varalta. Lauta turpoaa lähinnä leveyssuunnassa ja siihen pitää varautua.
Jäsenen yksi antama (7.1.2011 klo:15:54) kommentti Jos haluaa "umpinaisen" seinän ilman rakoja, voi käyttää vanhaa kunnon lomalaudoitusta, tai sitten rimalaudoitusta tai limilaudoitusta. Nää on lähinnä ulkoverhouskäytössä olleet, mutta miksi eivät sopisi sisällekin, varsinkin kun on aitasta kyse.
Lisää kommentti*