Jäsenen Rommeli antama (1.2.2012 klo:15:06) kommentti Omien kokemusten mukaan en kyseisten Enston termostaattien ollessa kyseessä sulkisi pois viallisen termostaatin mahdollisuutta. Ei noita valmiiksi rikkinäisiä tosin ole kertaakaan tullut vastaan, mutta parin vuoden sisällä rikkoutuneiden osuus onkin sitten ollut yli 50 %. Hajoamisia on ollut kahta tyyppiä. 1) Merkkivalo toimii ihan oikein ja kaapelille meniviin liittimiin tulee jännitekin. Virtaa ei vain läpi kulje ja lattia pysyy kylmänä. 2) Merkkivalo toimii tässäkin tapauksessa oikein, mutta kaapelille menee jatkuvasti virtaa ja lattia on kuumana jatkuvasti. Noilla kahdella skenaariolla ei ole siis mitään tekemistä anturijohdon kanssa, vaan termostaatin elektroniikasta yksinkertaisesti rikkoutuu joku (todennäköisesti alimitoitettu ja muutoinkin paska kiinankura) komponentti. Rakentajan vastaajalle sellainen pieni juttu, ettei noita yhdistelmätermostaatteja (Ensto) ole vikavirtasuojan kanssa. Kyseessä on siis lattiatermostaatti, mikäli on Enston valmistama (/markkinoima). Eli se kaikkein todennäköisin vika tässä tapauksessa lienee tuo anturijohdon virheellinen asennus.
Jäsenen Ötzi antama (1.2.2012 klo:18:36) kommentti (Lienee tuo anturin virheellinen asennus) Jäsenen paukkis antama (8.2.2012 klo:9:05) kommentti Sähkömiehen mukaan termostaatti oli rikki, nyt toimii.
Jäsenen rakrak antama (8.2.2012 klo:18:23) kommentti Enston termarien laatu on surkeaa, kannattaa välttää.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (9.2.2012 klo:0:24) kommentti Eipä ole omalla kohdalla ongelmia ollut enempää kuin muillakaan valmistajilla.
Jäsenen rakrak antama (9.2.2012 klo:17:33) kommentti Yleensä termarit kestää 10-20 vuotta, enston termarit näkyy kestävän 0-2 vuotta. Näitä on vaihdettu takuuna pirusti. Ongelma koskee nähtävästi vain jotain tiettyä valmistuserää, mutta uskokoon sen ken tahtoo..
Jäsenen Rommeli antama (10.2.2012 klo:13:17) kommentti Jotenkin hankala uskoa ongelmien koskevan vain tiettyä valmistuserää, sillä meillä on ollut ongelmia sekä reilut viisi vuotta sitten että pari vuotta sitten asennettujen kanssa. Edullinen hinta on kyllä hyvä houkutin, mutta toiminta on ainakin minulle ollut iso pettymys.
Jäsenen losjose antama (10.2.2012 klo:14:59) kommentti omassa mökissäni vm.2003 on noi enstot lattia-anturilla ja ainoat termarit on vaihdettu kh ja isompaan mh ja ongelmana on se että punainen ja vihreä rupeaa välkkymään. Selvittelin syytä ja huomasin että olohuoneen termari ohjaa kontaktoria ja kun virrat on pienet niin ongelmia ei ole, mutta kylpyhuoneessa ja isommassa mh kaapelia syöttää termostaatti jolloin tehoa on jo se verran että termostaatti ei kestä.
Jäsenen JTPro antama (11.2.2012 klo:14:55) kommentti joissakin termareissa on ollut puolalaisia releitä jotka ovat hajonneet. Näppärä vaihtaa uuden releen tilalle..
Jäsenen paukkis antama (18.2.2013 klo:21:44) kommentti No niin vähän päivitystä tähän ketjuun, tänään sitten huomasin että lattia on taas kylmä. Termostaatti kyllä vaihtaa vihreältä punaiselle mutta mitään ei tapahdu. Osaiskohan joku suositella oikeasti jotain mallia mikä kestäisi vähän pitempään kuin vuoden?
Jäsenen rakrak antama (19.2.2013 klo:17:47) kommentti Schneiderin artic:kkeja ei ainakaan ole tarvinut takuuajan puitteissa vaihtaa yhtäkään.
Jäsenen sähkäri antama (10.1.2018 klo:16:54) kommentti hei termostaatin anturin johdot irti ,silloin säätö ei toimi,yleinen vika enston termostaatissa,johdin irtoaa termostaattia laitettaessa koerasiaan,anturin johdon kanssa pitää sähkömiehen olla huolellinen,eli sähkömiehen vika,itselläkin käynyt joskus samoin
Lisää kommentti*