Jäsenen Halpakorjaus antama (10.1.2011 klo:17:01) kommentti Selluvilla käy hyvin kaikkien eristeiden päälle. Jotkut ovat sitä mieltä että kivivillan päälle ei voi puhaltaa selluvillaa, mutta he eivät osaa selittää, miksi ei saa. Pahvi on viisainta poistaa.
Jäsenen Halpakorjaus antama (10.1.2011 klo:18:38) kommentti No, selluvillaa on puhallettu jo 30 vuotta mineraalivillan päälle. Yhtään ongelmatapausta ei ole vielä ilmaantunut. Selluvillan etuna on se että hygroskooppisena eristeenä se sitoo itseensä paljon kosteutta (joka sitten ajan kanssa haihtuu pois aiheuttamatta vahinkoa). Voisi ajatella että tämä ominaisuus on hyvä jos esim. peltikatto toisinaan kondensoi vettä villojen päälle.
Jäsenen Monta antama (10.1.2011 klo:19:35) kommentti Noudata vain rakentaja.fi neuvoa, sillä tuo toinen-kolmas on täyttä harhaoppia ja vastoin parempaa tietoa ja väite: "Yhtään ongelmatapausta ei ole vielä ilmaantunut." on täysin väärä väite, vrt. "homehommat".
Jäsenen Halpakorjaus antama (10.1.2011 klo:20:20) kommentti Niin eihän se haittaa jos villojen päälle vettä kondensoi tippumalla. Ja homehommiahan on ollut lähinnä mineraalivillojen kanssa.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (11.1.2011 klo:0:11) kommentti Voi pyhä jysäys tuota tiedon laatua ja määrää. Hyvää ja halpaahan ei olekkaan... ?
Jäsenen Halpakorjaus antama (11.1.2011 klo:7:48) kommentti Selluvillan toimittajat mainostavat yleisesti, että selluvilla soveltuu kaikkien vanhojen eristeiden päälle lisäeristeeksi. Selluvilla käy kaikkien vanhojen eristeiden päälle, että se siitä tiedon määrästä! Mainosmiesten mustamaalauspuheet ovat asia erikseen.
Jäsenen vaihtoehtoja antama (11.1.2011 klo:7:57) kommentti "Niin eihän se haittaa jos villojen päälle vettä kondensoi tippumalla. Ja homehommiahan on ollut lähinnä mineraalivillojen kanssa." "...että se siitä tiedon määrästä!"
Jäsenen Halpakorjaus antama (11.1.2011 klo:8:02) kommentti 1970-luvun taloista (mahdollisesti kysyjänkin tapauksessa) suuri osa on sellaisia, että peltikaton alle ei ole tehty aluskatetta niin kuin nykyään on tapana. Silloin selluvilla on hyvä ratkaisu. Miten on mahdollista että valmistaja uskaltaa luvata että "soveltuu kaikkien eristeiden päälle" ellei olisi varma asiasta (huom. vahingonkorvausvaateet)
Jäsenen Monta antama (11.1.2011 klo:9:29) kommentti "Miten on mahdollista että valmistaja uskaltaa luvata että "soveltuu kaikkien eristeiden päälle" ellei olisi varma asiasta (huom. vahingonkorvausvaateet)" Niitä on (en uskalla sanoa: hullun) rohkeita paljon paljon muitakin kuin halpiskorjaajat. Muuten mistähän johtuu nuo kaiken maailman "taistelut" noissa myydyissä kohteissa kuin hullunrohkeista lupauksista? Se johtuu siitä, että on halvalla ja hullun rohkeilla jutuilla jymäytetty ostajaa.
Jäsenen quad33 antama (11.1.2011 klo:9:56) kommentti "Niin eihän se haittaa jos villojen päälle vettä kondensoi tippumalla. Ja homehommiahan on ollut lähinnä mineraalivillojen kanssa." Tässä lauseessa on minusta kaksi selvää virhettä. Suosittelen tämän kirjoittajalle pienta taukoa ylläpidon toimesta, koska hänen 'ohje' ja vastaavia mutu-juttuja on näkynyt täällä liikaa.
Jäsenen Halpakorjaus antama (11.1.2011 klo:10:13) kommentti "Niin eihän se haittaa jos villojen päälle vettä kondensoi tippumalla. Ja homehommiahan on ollut lähinnä mineraalivillojen kanssa." Tässä lauseessa on minusta kaksi selvää virhettä. Suosittelen tämän kirjoittajalle pienta taukoa ylläpidon toimesta, koska hänen 'ohje' ja vastaavia mutu-juttuja on näkynyt täällä liikaa." Tuon irrotit asiayhteydestä. Tuo oli tarkoitettu vastineeksi viittaukseen homeongelmiin jotka eräs toinen keskustelija otti esille niin että niitä olisi ollut selluvillan kanssa. Itse olen sitä mieltä, että kyllä haittaa jos vettä tippuu villoille. Siksi suosittelinkin selluvillaa, koska sen kanssa ei tule homeongelmia, niin kuin mineraalivillan kanssa. Ei ainakaan silloin jos veden tippuminen on satunnaista ja vähäistä. Mineraalivilloille kondenssiongelma voi olla ajan saatossa iso ongelma (=hometta) Keskustelussa pitäisi pärjätä asiapohjalta, eikä estää vastakkaisten mielipiteiden esittämistä niin kuin edellinen tekee.http://www.ekovilla.com/ajankohtaista/arkisto/aiemmat_markkinatuomioistuin.html Itse esitän vain oikeita tietoja, en mutua. Tuosta linkistä voidaan lukea että Markkinatuomioistuin on tehnyt ratkaisun, joka on täysin samoilla linjoilla kuin minä mielipiteineni, joiden esittämistä tässä edellinen keskustelija nyt yrittää estää. Jos alkuperäisen kysyjän 1970-luvun talossa ei ole peltikaton alla aluskatetta, hän voi nyt arvioida, onko parempi että kondenssivettä tippuu mineraalivillan päälle vai olisiko se parempi että vesi tippuisi selluvillan päälle, josta vähäiset määrät haihtuvat pois aiheuttamatta vahinkoa. Jäsenen Monta antama (11.1.2011 klo:10:59) kommentti Äänestän quad33''ea!
Jäsenen Pete antama (11.1.2011 klo:11:19) kommentti Pitäköön vaalit, kuka lystää. Mutta jos spekuloidaan ilman muita selvityksiä 70-lukuisen talon todennäköisyyksillä, tuon aluskatteen esiintymisen epävarmuuden lisäksi nostaisin esille aikansa höyrynsulun laadun tai mahdollisen puuttumisen. Alkaa vaan tuntua tuo puukuitueriste turvallisemmalta kaikissa tapauksissa, missään nimessähän siitä ei voida osoittaa haittaa. Pahvin poistamisesta voimme varmasti olla yhtä mieltä. Harhaoppisuuteen vetoaminen taas viittaa kiusallisesti uskonnolliseen puoleen, liekö ihan vapaamuurareita joukossa?
Jäsenen Halpakorjaus antama (11.1.2011 klo:12:01) kommentti "Äänestän quad33''ea!" Se siitä tiedon tasosta. Perustelut vaikuttavat kovin ontoilta (= ei ole).
Jäsenen Monta antama (11.1.2011 klo:12:27) kommentti Tarviikohan maaurakoitsijat vapaana olevia muurareitakin, niillähän on kyllä pienemmät kauhat kuin mehumaijassa. Kyselepä tuolta pienen veen takaa. Sieltä saattaa löytyä myös uskonnottomiakin eli eivät usko mitään.
Jäsenen quad33 antama (11.1.2011 klo:12:31) kommentti Voihan olla että selluvilla tai puukuitueriste sopii kysyjän tapaukseen hyvinkin kivivillan päälle, kunhan se pysyy kuivana.
Jäsenen Mr.ElMaco antama (11.1.2011 klo:19:50) kommentti Monta. Jos löytyy, niin perusteluja kiitos. Quad33. Toimiiko kivivilla kysyjän tapauksessa mielestäsi selluvillaa paremmin, jos se ei pysy täysin kuivana? Haluaisin perustellun vastauksen, jos selluvillasta on kivivillan päällä jotain haittaa.
Jäsenen Monta antama (11.1.2011 klo:22:48) kommentti Selluvilla on likaisin eriste!
Jäsenen Mr.ElMaco antama (12.1.2011 klo:6:21) kommentti Upotappa pääsi päiväksi puhallusvillaan ja hengittele syvään. Mitäpä luulet, kumpi on parempi, paperi vaiko kivipöly. Likaisuutta tai ei, mutta mitä tekiemistä sillä on etenkään tässä tapauksessa?
Jäsenen Monta antama (12.1.2011 klo:9:31) kommentti Enpä tee niin kuin sinä olet tehnyt - jo pitkäänkin.
Jäsenen Pete antama (12.1.2011 klo:9:49) kommentti Viestilaskuri raksuttaa tiuhaan, mutta pyydettyjä perusteluja ei vain kuulu?
Jäsenen Monta antama (12.1.2011 klo:13:22) kommentti Minun lakurini raksutus ei ole keneltäkään asiakkaalta/työnantajalta pois, mutta mites sinun tuntilaskurisi? No pannaan niitä perusteluja ja laiskuuttani lainaan tuolta ketjusta Boori J4039691212- nimimerkin asiaatuntevaa yksinkertaitettua kirjoitusta (hän varmaan sallinee sen), jotta se menisi useammalle sinne hilseen/boorin alle kaaliin. ”Boorivalmisteita ei tulisi käyttää rakenteissa lainkaan, koska jos rakenteet kastuvat, niin boorivalmisteet stimuloivat bakteerikasvuston tuottamaan vaarallisia myrkkyjä. Booriyhdisteet kyllä tappavat homekasvuston, mutta eivät bakteerikasvustoa.” Tuohan on jo alkeellisin tiedoin varustetuilla jo tiedossa, mutta alkeista se on opettaminenkin/opastaminenkin aloitettava. Muuten niitä lööppisilppuja ei huolita kaatopaikallekaan, koska siellä työskentelee valistuneita maaurakoitsijoita, joten ne hienovaraisesti vihjaavat, että anna ekoilijoille, niille kelpaa ja ne säästävät aivan väärissä paikoissa. Niin näyttää tekevän!
Jäsenen Pete antama (12.1.2011 klo:14:34) kommentti Ehdinkin tuosta jo mainitsemaan kyseisessä ketjussa. Perusteluja vain odotellessa... Pakkomielteet tulisi pystyä pitämään erikseen informaatiosta. Ainakin tällaisella foorumilla.
Jäsenen yksi antama (12.1.2011 klo:14:50) kommentti Heppoiset on perustelut, jos ainoa mieleen tuleva on jonkun toisen nimimerkillä kirjoittama "kertomus" Jos haluaa oikeita perusteluja, voisi viitata esim. seuraavaan tutkimukseen, joka on tosiaan vtt:n tekemä ja jolla on jotain painoarvoa. http://www.vitalfinland.fi/default/?__EVIA_WYSIWYG_FILE=1368&name=file Montan perusteluksi tämä ei kyllä käy, koska se kumoaa tuollaiset "ei tapa bakteerikasvustoa" jutut. Tässä mm. pieni lainaus ko tutkimuksesta: "Bakteerien lisääntymistä ehkäisevänä aineena ja sienimyrkkynä boorihappoa on käytetty säilymistä parantavana kemikaalina eräissä luonnontuotteissa, esimerkiksi puutavarassa, kumilateksiemulsioissa, nahassa ja tärkkelysttuotteissa. Edelleen boorihappo on toiminut mietona, ärsyttämättömänä antiseptisena aineena suuvesissä, hiusväreissä, talkkijauheissa, silmävesissä ja suojavoiteissa. Boorihapolla voidaan myös torjua torakoita sekä suojella puuta hyönteisvahingoilta. Yleensä ottaen boorihapon ja natriumkarbonaattien käsittelyn ei katsota olevan vaarallista."
Jäsenen Mr.ElMaco antama (12.1.2011 klo:17:23) kommentti Monta ei taida kunnnollista perustelua aikaiseksi saada, vaan perinteiseen tyyliinsä yrittää mollata vastapuolta. "Muuten niitä lööppisilppuja ei huolita kaatopaikallekaan, koska siellä työskentelee valistuneita maaurakoitsijoita, joten ne hienovaraisesti vihjaavat, että anna ekoilijoille, niille kelpaa ja ne säästävät aivan väärissä paikoissa. Niin näyttää tekevän!" Lööppisilppua ei kannata työntää kaatopaikoille, olisi täysin järjetöntä laittaa kierrätyskelpoista ja anergiaa sisältävää materiaalia penkanjatkeeksi. Monta, olemme aikaisemminkin asiasta jauhaneet, etkä ole koskaan pystynyt päähänpinttymääsi perustelemaan. En ihmettele, koska selluvilla sattuu olemaan puhallettuna yläpohjaeristeenä melkoisen toimiva ratkaisu.
Jäsenen HTT antama (12.1.2011 klo:20:24) kommentti Sama meno näköjään täällä jatkuu edelleen!!
Jäsenen J5553591117 antama (21.3.2015 klo:8:05) kommentti Mielenkiintoinen keskustelu. Sinänsä villan päälle puukuitueristeen laittaminen puolustaa paikkaansa, koska rakenteen on hyvä harventua ulospäin, jolloin välissä oleva tervapahvi on hyvä ottaa pois kokonaan. Laitetaanhan villan päälle puukuitulevyäkin tuulilevyksi ja se on yleisesti hyvänä pidetty rakennustapa.
Jäsenen tapsa55 antama (21.3.2015 klo:9:31) kommentti Kiitos vilkkaasta keskustelusta.T?alossa ei ole peltikaton alla aluskatetta ja yläpohjan höyrysulussa on toivomisen varaa koska on havaittavissa kattorakenteissa jatkuvan kosteuden merkkejä. Mietin tuossa että tekisin vielä katon molempiin päätyihin tuuletus putket jotta kosteus poistuisi paremmin. Toki katon reunoilla on tuuletus raot mutta ei tunnu vievän kaikkea kosteutta pois.Tuulen ohjauslevy aion asentaa jälkikäteen vaikka on ahtaat paikat. Naapurilla samanlainen talo ja heillä puhallusvilla siirtynyt reunoilta pois koska ei ole asentanut tuulen ohjauslevyjä. Osa villasta tuulen pyörteilyn ansiosta muodostanut pyöreitä kartiomaisia pikku "patsaita"
?
Lisää kommentti*