Jäsenen remy antama (25.5.2010 klo:0:03) kommentti tuossako ei tule mitään ongelmaa, eikö bitumi valun pinnassa ole jo itsessään höyrynsulku?
Jäsenen Monta antama (25.5.2010 klo:10:18) kommentti "bitumi valun pinnassa." Niin siis missä?
Jäsenen remy antama (25.5.2010 klo:13:06) kommentti bitumi on maanvaraisen laatan pinnassa
Jäsenen remy antama (26.5.2010 klo:21:35) kommentti tähän ei ilmeisesti kukaan uskalla vastata :) vai onko kysymyksessä edelleen joitain epäselviä kohtia
Jäsenen Monta antama (27.5.2010 klo:8:15) kommentti Mutta, kun ruinaat vastausta, niin annetaan sitten sellainen, josta et tykkää, siis tykkäät pas..potaskaa, mutta se vastaukseni lähentelee hyvin totuutta. Vastaustani en anna ilkeämielisyyttäni enkä pahansuopaisuuttani, vaan valitettavasti on puhuttava totta ja nyt tämä faxi tulee tilaamanasi, mutta yllätyksenä, siis se sanoma. Teoriassa sait jo täsmälleen oikean vastauksen heti tuolla alussa, mutta siis vain teoriassa toimivan. 1) Aikomasi rakenne on niin hankala ja "omituinen", että käytännössä se ei onnistu koskaan muuta kuin laboratoriossa. 2) Siis aikomastasi rakenteesta tule susi käytännössä. 3) Kukaan vastuunsa tunteva ja sen kantava ei ala tekemään käytännössä tuollaista, mutta niitä vastuuttomia tekijöitä löytyy. 4) Kun en vahvista unelmiasi, niin silloin sinä haluat muitten unelmiesi mukaisia ja vahvistavia vastauksia, joten vassakuu.
Jäsenen wet-wex antama (27.5.2010 klo:8:34) kommentti Monta puhuu karvasta mutta kysyjää auttavaa kieltä. Kysyjällä on mahdollisesti ongelma sen bitumin kanssa, se voi sisältää PAH yhdisteitä jotkä ovat myrkyllisiä. Ota yhteyttä Vahanen Oy:n ja pyydä sieltä suunnittelia tekemään sinulle siihen ratkaisu.
Jäsenen Monta antama (27.5.2010 klo:8:49) kommentti No puhuu siitäkin, mutta sivuutetaan ja unohetaan nyt PAHat. Oletkos mainosmies ja palkattu?
Jäsenen wet-wex antama (27.5.2010 klo:10:36) kommentti En mainos enkä palkattu kyseiseen vaan tällaisien ongelmien ratkaisemiseksi seminaareja ja koulutksia kiertänyt.
Jäsenen remy antama (27.5.2010 klo:19:54) kommentti Monta arvostan sitä että puhutaan totta, vaikka se kirpaisee. tämä omituinen ja hankala rakenne on aivan yleinen rintamamiestaloissa. muhat jotka on vielä tällä hetkellä on alapohjassa,ei ole mennyt millään tavoin pilalle. ainoastaan seinän ja lattian liitoksessa muha haisee "ummehtuneelle" ja on hiukan tummempaa kuin muualla. seinät on aikaisemman omistajan toimesta muovitettu lisäeristyksen vuoksi ja oletan että syy on siinä eli korvausilma on tullut seinän ja lattian liitoksesta koska siellä ei ole muovia. olen kuullut että isoverilla olisi joku VARIO höyrynsulku joka hengittäisi sisällepäin voiko sitä hyödyntää? kuuntelen kyllä jos joillakin on jotain ideoita tämän ratkaisuun. ja wet-wex tuo piki tai bitumi on ollu tuolla 50vuotta eli onko tuo todellinen ongelma
Jäsenen Monta antama (27.5.2010 klo:21:08) kommentti Remy hyvä! "Monta arvostan sitä että puhutaan totta, vaikka se kirpaisee."
Tuo asenteesi on hyvä ja nostan sille hattuani virtuaalisesti ja korkealle.
"tämä omituinen ja hankala rakenne on aivan yleinen rintamamiestaloissa."
Niinhän se on ja tulee olemaan tästäkin eteenpäin monissa taloissa ja niitä rempataan vielä enemmän susiksi, mitä ne ovat vanhan tietämyksen ja tavan mukaan olleet.
"muhat jotka on vielä tällä hetkellä on alapohjassa,ei ole mennyt millään tavoin pilalle. ainoastaan seinän ja lattian liitoksessa muha haisee "ummehtuneelle" ja on hiukan tummempaa kuin muualla."
No voi kiesus, sillä sehän on toiminut aikaisemmin siltä osin hyvin, kun siinä on ollut se rakenne sellainen kuin on aikaisemmin tehty, mutta se rakenne ei tänä päivänä kalliin energia takia toimi ja ole hyvä ratkaisu. Se oli silloin, kun energia ei maksanut juuri mitään. Siitä syystä siis entinen omistaja on sitä lisäeristänytkin, mutta päin päin...
Tuo sanomasi ja oletuksesi
seinät on aikaisemman omistajan toimesta muovitettu lisäeristyksen vuoksi ja oletan että syy on siinä eli korvausilma on tullut seinän ja lattian liitoksesta koska siellä ei ole muovia."
on varmaan aivan oikein. Tämä toisaalta vahvistaa sanomani, että niitä rempataan väärin ja siten pilalle.
"olen kuullut että isoverilla olisi joku VARIO höyrynsulku joka hengittäisi sisällepäin voiko sitä hyödyntää?"
Tuo kuulemasi on käsittääkseni täyttä humpuukia siinä mielessä, että
1) mikään rakenne ei hengitä, siis toivottavasti luit oikein, että ei hengitä, joten
2) siitä syystä markkinahenkilöt markkinoivat tuotteitaan jesuiittamaisesti siksi, että tavara menisi hyvin kaupaksi ja siitä ei joudu vastuuseen ja
3) tuollaisella hölynpölyn mainonnalla ne eivät joudukaan vastuuseen, sillä ne markkinoijat ovat markkinointikirjansa lukeneet perusteellisesti. Tähän syöttiin tarttuvat unelmoijat.
4) Ajattelepa: voiko olla vielä niin viisasta ja "halpaa" jokapojalletytölle sopivaa höyrynsulkua, joka tietää talosta sisäpuolen? Minä väitän, että ei ole!
"kuuntelen kyllä jos joillakin on jotain ideoita tämän ratkaisuun."
Tässä toistan nyt vielä aikaisemman lausumani.
Jäsenen remy antama (27.5.2010 klo:23:27) kommentti eli onko tässä ainut mahdollisuus vetää pillarilla nurin koko talo vai voiko jollain tavalla saada toimivan. alakautta kosteuden en usko nousevan koska toiminut tähänkin päivään asti ja remontin yhteydessä tehty kunnon salaojitus ja tontti kierretty avo-ojilla.
Jäsenen Monta antama (28.5.2010 klo:9:47) kommentti Kyllä se sinun uskosi on väärä eli nousee ja sisältä puskee lisää. Antamiesi tietojen perusteella ei voi antaa tarkkoja neuvoja/ohjeita. Huomaa maassa on aina 100% suhtkost ellet sitä uunissa kuivata. Jos sen teet ja heität takaisin vaikkapa sinne plaanin alle, niin se on hetkessä 100 lasissa. Muuten onhan se tietenkin toiminut ennen sitä entisen omistajan remppaa, kun se on ollut harakan pesä, vaikka siellä ei välttämättä ole harakoita majaillut. Nyt siitä uhkaa tulla sudenpesä, vaikka siellä ei tulevaisuudessa susia majailisikaan. Niin se vain käy niille rintsikan korjauksissa.
Lis�� kommentti*