Loma-asuntomessut 2014 järjestetään Kalajoen idyllisillä Hiekkasärkillä 23.6.–6.7.2014. Meren tuntumassa sijaitsevalla messualueella on yhteensä 28 kohdetta, joista 13 kohteen sisustuksessa on käytetty Tulikiven takkoja, kiukaita ja tasoja. Tulikiven tulisijat ja kiukaat ovat Suomessa suunniteltuja ja valmistettuja avainlipputuotteita, jotka edistävät kodin energiatehokkuutta ja viihtyisyyttä.
Tulikiven messuosasto sijaitsee kohteen numero 17 autotallissa osoitteessa Aurinkolammentie 8.
Loma-asuntomessujen luontoteema sopii Tulikiven tuotefilosofiaan
Valtakunnalliset Loma-asuntomessut järjestetään tänä vuonna yhdettätoista kertaa, ja messuja isännöi suosittu kesämatkailukohde Kalajoki. Messujen teemoiksi on valittu messualueen ainutlaatuisen maiseman ja sijainnin inspiroimana luonto, terassit ja rantaelämä.
– Loma-asuntomessujen luonto-teema yhdistyy luontevasti Tulikiven tuotefilosofiaan. Tulisijamme ovat luonnon materiaaleista valmistettuja, laadukkaita ja pitkäikäisiä kestotuotteita. Ne ovat polttotekniikaltaan ja hyötysuhteeltaan uraauurtavia ja alittavat tiukimmat kansainväliset päästönormit. Tulikiven tulisijat ja kiukaat parantavat kodin energiatehokkuutta, kertoo Tulikiven myynti- ja markkinointijohtaja Anu Vauhkonen.
Hile puukiukaan suuri luukku tuo tunnelmaa saunaan. Koristeeksi kiukaalle voi laittaa vaikka valkoisia koristekiuaskiviä.
Messuosasto kohteessa 17
Tulikiven messuosasto sijaitsee Aurinkolammentie 8:n autotallissa (kohde numero 17). Tämän kohteen sisustukseen on valittu Tulikiven Valkia-takkauuni HSI-pinnalla sekä lauteisiin integroitu, keraamisilla laatoilla verhoiltu valkoinen Nuoska-kiuas, joka on palkittu kansainvälisessä Fennia Prize 2012 -muotoilukilpailussa.
– Tulikiven kiukaista huokuu uudenlainen ajattelu teknologian, muotoilun ja käyttömukavuuden suhteen. Edistyksellisen teknologian ansiosta esimerkiksi kiukaan energiankulutusta ja kulumista voidaan säädellä, mikä pidentää sen elinikää. Lisäksi sähkökiukaamme ovat ainoina Suomessa liitettävissä KNX-taloautomaatiojärjestelmään, jonka avulla kiinteistön energiatehokkuus voidaan maksimoida, Vauhkonen jatkaa.
Tulikiven Valkia oli useamman rakentajan mieleen.
Messukohteiden suosittu valinta
Kalajoen Loma-asuntomessujen 28 kohteesta yhteensä 13 kohteeseen on valittu joko Tulikiven takka, kiuas tai taso, tai useampi tuote. Hiekkasärkkien välittömässä läheisyydessä sijaitsevalle Aurinkohiekkojen messualueelle on rakennettu 28 kohdetta neljään erityyppiseen kortteliin, joiden rakennustyyleissä on edustettuna sekä perinteistä että modernimpaa tyyliä.
Suomen Asuntomessujen ja Kalajoen kaupungin järjestämät messut ovat avoinna juhannuksen jälkeen 23.6.–6.7.2014.
Tulikiven tuotteita löytyy...
Villa Meritähti, kohde 1 (asunnot 302 ja 304)
Ksenia-takkauuni
Emerald Pearl -graniittitaso keittiössä
Snow-komposiittitaso keittiössä
Glaciar-komposiittitaso kylpyhuoneessa
Villa Atrium, kohde 2
Ksenia-takkauuni (2D-tilanjakajamalli) Thassos-marmorilla pinnoitettuna
Hiisi 2 -takkauuni
Hile-puukiuas
Villa Albatrossi, kohde 3
Black Mirror -komposiittitaso keittiössä
Merihelmi, kohde 4
Kinos 20 -takkakiuas (mittatilausmalli)
Glaciar-komposiittitasot keittiössä ja kodinhoitohuoneesssa
Kotitalo Merisävel, kohde 5
Ksenia-takkauuni Nero Assoluto -graniitilla pinnoitettuna
Sievitalo Merikoivu 118, kohde 7
Nero Africa -graniittitaso keittiössä
ABB-Talo, kohde 15
Valkia-takkauuni HSI-pinnalla
valkoinen Nuoska-sähkökiuas lauteisiin integroituna
Aurinkolammentie 8, kohde 17
Valkia-takkauuni HSI-pinnalla
valkoinen Nuoska-sähkökiuas lauteisiin integroituna
Tulikiven messuosasto autotallissa