Raketaja.fin, TTS:n, Honkarakenteen ja Uponorin yhteistyössä järjestämä Rakentajakoulu järjestettiin 24.4.2014 Sanomatalon auditoriossa. Tapahtumaan oli etukäteen ilmoittautunut lähes 100 rakentajaa.
Illan luento-osuuden aloitti TTS:n asiantuntijana toiminut rakennusinsinööri Mika Öblom, joka kertoi rakennushankkeen aloittamisesta ja toteuttamisesta. Esityksen aikana kuultiin lukuisia mielenkiintoisia käytännön esimerkkejä rakentamisen kiemuroista ja saatiin hyviä vinkkejä, joilla välttää näitä. Tutustu TTS:n toimintaan.
Markus Saarelainen Honkarakenteelta piti kysymyksiä herättävän luennon Honkarakenteen Muuttovalmis Koti -mallistosta ja painotti muutoinkin muuttovalmis-sanan erityistä merkitystä rakentamisessa. Tutustu Honkarakenteen Muuttovalmis Koti -mallistoon
Illan päätteeksi Terhi Klemetti Uponorilta kertoi lvi-järjestelmän tärkeydestä. Vaikka lvi-järjestelmä ei näy päälle päin, on sen valintaan kiinnitettävä erityisestä huomiota, sillä etenkin järjestelmän vaihtaminen jälkikäteen on hankalaa.
Tutustu Uponor KOTI -verkkopalveluun
Kiitos sekä osallistujille että ammattitaitoisille luennoitsijoille! Seuraava Rakentajakoulu on odotettavissa järjestettäväksi aikaisintaa syksyllä 2015.