Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36506)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Ylä-, ala- ja välipohjat aihealue Edellinen | Seuraava

Maanvaraisen laatan yläpuolinen eriste

Ylä-, ala- ja välipohjat

pvm: 9.2.2012 10:36:52  
Rakenteilla olevassa talvet kylmillään pidettävässä hirsihuvilassani on maanvarainen alapohja, jossa 80 mm betonilaatta, laatan allla 15 cm styrox ja kapillaarikatkosepeli. Laatan yläpuolelle on suunnitelmissa merkitty 100 mm mineraalivilla/ekovilla eriste ja 28 mm ponttilauta.

Oman näkemykseni mukaan kyseessä saattaa olla riski kosteuden tiivistymiseen eristetilassa jos ja kun mökillä käydään satunnaisesti talvella. 100 mm eriste saattaa eristää liian tehokkaasti betonilaatan, joka pysyy kylmänä eikä kerkeä juurikaan lämmetä satunnaisten käyntien aikana.

Olisi siis järkevämpää laskea lattian korkoa ja vähentää yläpuolisen eristeen määrä esim. 50 mm:iin?



Jäsennro: 225027
Kysymyksiä: 7 kpl



Maanvaraisen laatan yläpuolinen eriste

Ylä-, ala- ja välipohjat

pvm: 9.2.2012 10:36:52  
... Kun sisätiloissa on pakkasta, eristeen ohentaminen ei ole tarkoituksenmukaista. Betonilaatta saa lämp ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle