sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
16 (yli 2 vuotta sitten)
Voi olla kondenssivettä. Sitä kertyy lämpimämmlle puolelle. Mitä enemmän vettä käytetään sitä enemmän kondensiota kertyy. Kun suojatulppa on nyt poistettu, vesi haihtuu pois, eivätkä laattasaumat kastu.
sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 17.
20 (yli 2 vuotta sitten)
"Sitä kertyy lämpimämmlle puolelle."
Että mitä?
sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 18.
32 (yli 2 vuotta sitten)
Putken sisällä on +7-asteista kylmää vettä. Suojaputkessa on huonelämpötila, esim. 23 astetta. Kondenssivesi kertyy lämpimämmälle puolelle eli sinne suojaputkeen. Sama ilmiö on havaittavissa WC-pytyn säiliössä hellepäivinä, jos vessan tuuletus toimii huonosti.
sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 19.
02 (yli 2 vuotta sitten)
"Putken sisällä on +7-asteista kylmää vettä. Suojaputkessa on huonelämpötila, esim. 23 astetta. Kondenssivesi kertyy lämpimämmälle puolelle eli sinne suojaputkeen."
Kysynpähän vielä, että mitä? Taitaa olla "puurot ja vellit" eli selitykset hieman sekaisin.
sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 21.
23 (yli 2 vuotta sitten)
Voihan selityksen olla ymmärtämättäkin, kun oikein kovasti yrittää.
sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 23.
30 (yli 2 vuotta sitten)
Ei se wc pönttö hikoa sen takia pelkästään. On itselläni wc pönttö alakerrassa ja yläkerrassa, niin ne käyttäytyy ihan eri tavalla, koska ylhäällä on lattialämmitys hikoilua ei etes huomaa, mutta alakerrassa wc ei ole lattia lämmitys, vaan patteri. Hikoiulun kyllä huomaa.
sunnuntai,
21.
kesäkuuta
2009 - klo 23.
32 (yli 2 vuotta sitten)
"Kysynpähän vielä, että mitä? Taitaa olla "puurot ja vellit" eli selitykset hieman sekaisin. "
Olipa hyvä, että 5 sheriffitähden asiantuntija "Monta", selitti asian jälleen paremmin kuin muut, puuttumalla muiden vastauksiin. Nyt kysyjä on sinulle ikuisesti velkaa vastauksestasi.
Suuri Tietäjä Iän Ikuinen
Viestejä:
757
kpl
maanantai,
22.
kesäkuuta
2009 - klo 7.
20 (yli 2 vuotta sitten)
Lattialämmitys saa ilmeisesti ilman kiertämään paremmin ja kosteus haihtuu pois sitä mukaa kun kondensiota kertyy pytyn vesisäilön ulkopintaan.
maanantai,
22.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
04 (yli 2 vuotta sitten)
Suojaputki jätetään yleensä matalammmaksi siitä päästä missä tilassa on lattiakaivo. Suojaputkessa oleva kylmävesiputki asennetaan yleensä maanvaraisen lattian eristekerroksen alle.
Vesipostiventtiilin messinkiosan ja muoviputken voi eristää hikoilun estämiseksi esim.solukumieristeellä jos ne sijaitsee komerossa.
maanantai,
22.
kesäkuuta
2009 - klo 10.
08 (yli 2 vuotta sitten)
"Putken sisällä on +7-asteista kylmää vettä. Suojaputkessa on huonelämpötila, esim. 23 astetta. Kondenssivesi kertyy lämpimämmälle puolelle eli sinne suojaputkeen."
Jos se olisi tuolla tavalla, niin silloin fysiikkaa kirjoitettaisiin täysin uusiksi eli vielä nykykäsityksen mukaan täysin päin vastoin, mutta ennustaminen ja varsinkin tulevaisuuden, on tiettävästi vaikeaa. Eihän sitä koskaan tiedä, vaikka fysiikkaa kirjoitetaan tulevaisuudessa aivan toisin. Odotan mielenkiinnolla.
"Voihan selityksen olla ymmärtämättäkin, kun oikein kovasti yrittää."
Ei tarvitse kovasti edes yrittää, sillä jos teksti olisikin ollut (mahdollisimman vähän muuttaen) :
"Putken sisällä on +7-asteista kylmää vettä. Suojaputkessa on huonelämpötila, esim. 23 astetta. Kondenssivesi kertyy kylmemmälle puolelle eli sinne suojaputkeen.",
niin silloin hieman pinnistäen ja ehkäpä paljonkin tekstin olisi ymmärtänyt. Sanottakoon tässä, että yleisesti ottaen vesihöyry, josta tässä on loppujen lopuksi varmaankin kysymys (hieman oikoen huonetilan vesihöyrystä), tiivistyy aina sinne kylmemmälle pinnalle, jos/kun tiivistymistä tapahtuu.
Vielä rautalankaa: siellä suojaputkessa on kaksi mahdollista "kylmempää" pintaa (ainakin yksi) eli sen varsinaisen vesijohdon ulkopinta ja melkoisella varmuudella (ehkä) myös sen suojaputken sisäpinta, jolloin "hikoilu" (kondensoituminen) tapahtuu niihin ympäristöään kylmempiin pintoihin, jos/kun tapahtuu. Koska siellä putkessa "ilmanvaihto/-kierto" on vaillinainen hikoilun kompensoimiseen, että se ei ehdi saman tien tuulettamaan/"haihduttamaan sitä kondensoitumista. Siis kondensoituminen on voimakkaampaa kuin haihtuminen, jolloin sitä kosteutta kerääntyy (ainakin vähitellen tai on jatkuva kosteus) .
Ei ole merkitystä sillä, onko patteri- vai lattialämmitys siihen WC-pöntön käyttäytymiseen/"hikoiluun", vaan se perustuu siihen pyttyyn tulevaan veden lämpötilaan ja toisaalta huoneen (pyttyhuoneen) lämpötilaan ja ilmanvaihtoon ja huoneen olemassa olevaan vesihöyryn määrään.
"Olipa hyvä, että 5 sheriffitähden asiantuntija "Monta", selitti asian jälleen paremmin kuin muut, puuttumalla muiden vastauksiin. Nyt kysyjä on sinulle ikuisesti velkaa vastauksestasi."
Mihinkäs muuhun voi puuttua kuin juuri "muiden vastauksiin", jos ne ovat epäselviä tai aivan päin päin päin...
Toisaalta on mielestäni ainakin kaksi tapaa puuttua niihin:
1) pyytää lisäselvitystä, 2) oikaista heti väärinkäsitys.
Tuo vaihtoehto 1) on ehkä parempi, kun silloin selityksen/neuvonantaja voi korjata itse virheensä tai hänellä on niin hyvät tiedot neuvontakohteesta, että pystyy neuvomaan muitakin meitä ymmärtämättömiä, jolloin lisäpyynnönkin esittänyt saa tietoa asiasta ja tietenkin mieluummin aivan oikeaa eikä missään tapauksessa väärää ja vieläpä päin vastaista totuuden kanssa. Tieteellistä hapatusta sen ei missään tapauksess saa eikä pidäkään olla, vaan sillä tavalla esitettynä, että tavallinen randomikin (= tavis) sen ymmärtää vähin ponnistuksin.
Mitenkähän on yleensä laitasi, Marklar hyvä? Ethän sinäkään tässä puuttunut "muiden" vastauksiin? Ethän, vai miten se oli? Olikohan se niin, että on helpompi huomata rikka kadehtittavan naapurin kuin malka omassa silmässä.
"Nyt kysyjä on sinulle ikuisesti velkaa vastauksestasi."
Olenko vielä velkaa, toivottavasti ei kalavelkaa? Jos olen, niin velkani maksan ja tässä tapauksessa voin sen takoa tarvittaessa raudasta eikä vain jättää rautalankaviritystä.
maanantai,
22.
kesäkuuta
2009 - klo 10.
30 (yli 2 vuotta sitten)
Kosteus tiivistyy sen vesiputken pintaan. Kun vesipostista lasketaan vettä, hikoilee sisätiloissa oleva putki kauttaaltaan ja kondenssivesi valuu sinne suojaputkeen ja mahdollisesti sen suojaputken viereenkin varsinkin silloin kun suojaputki on tulpattu. Kun seuraavan kerran lasket vettä vesipostista pidemmän aikaa, käy tarkkailemassa tilannetta.
Veljet, asiaan
Viestejä:
1054
kpl
maanantai,
22.
kesäkuuta
2009 - klo 22.
55 (yli 2 vuotta sitten)
"Mihinkäs muuhun voi puuttua kuin juuri "muiden vastauksiin", jos ne ovat epäselviä tai aivan päin päin päin..."
Voi puuttua, vaikka itse kysymykseen ja vastata siihen. Eikös kysymykset ole vastaamista varten? Olisit myös voinut heti yrittää korjata huomaamasi asiavirheen, mutta ilmeisesti et tiennyt vastauksesta tuon taivaallista, joten oli helpompi arvostella muiden vastauksia ilman perusteluja.
No sinähän tykkäät, että perusteluja sinulta pyydetään ja vielä mukavammalta tuntuisi jos kerjätään.. Ikäväksesi näytti ne vellit ja fysiikat menneet itselläsi sekaisin. Lueppas tuo "Pm:n" viesti ja kokeile käytännössä.
Suuri Tietäjä Iän Ikuinen
Viestejä:
757
kpl
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 0.
17 (yli 2 vuotta sitten)
Alkuperäinen kysymys:
"Voisiko vesi olla kondenssivettä, joka on kertynyt suojaputken sisään vai mitä? "
Vastasin mm:
Vielä rautalankaa: siellä suojaputkessa on kaksi mahdollista "kylmempää" pintaa (ainakin yksi) eli sen varsinaisen vesijohdon ulkopinta ja melkoisella varmuudella (ehkä) myös sen suojaputken sisäpinta, jolloin "hikoilu" (kondensoituminen) tapahtuu niihin ympäristöään kylmempiin pintoihin, jos/kun tapahtuu. Koska siellä putkessa "ilmanvaihto/-kierto" on vaillinainen hikoilun kompensoimiseen, että se ei ehdi saman tien tuulettamaan/"haihduttamaan sitä kondensoitumista. Siis kondensoituminen on voimakkaampaa kuin haihtuminen, jolloin sitä kosteutta kerääntyy (ainakin vähitellen tai on jatkuva kosteus) .
Nyt on syytä suuren tietäjän ja osaajan tarkistaa se luetun ja ennen kaikkea asian ymmärrys, koska vastasin juuri alkuperäiseen kysymykseen ehkäpä perusteellisemmin kuin joku muu. Mitähän virhettä tuossa vastauksessani on Oi Sinä Suuri Tietäjä Iän Ikuinen?
Vastasinpa muuhunkin. Mitähän virhettä siinäkin on Oi Sinä Suuri Tietäjä Iän Ikuinen?
Yleensä annan virheen tekijälle ensin mahdollisuuden korjata virheensä. Jos se ei onnistu, niin silloin on syytä korjata se itse, ettei jää väärää tietoa. Jos en olisi puuttunut siihen, niin taas olisi täyttä puppua syötetty kysyjälle ja myös Oi Sinä Suuri Tietäjä Iän Ikuiselle ja mennyt aivan täydestä, kuten moni muukin asia.
Ps1 " mahdollisesti sen suojaputken viereenkin varsinkin silloin kun suojaputki on tulpattu" .
Tämä on täyttä spekulaatiota, koska ei ole tietoa, millaisessa "ympäristössä" on se suojaputki siellä lattian alla ja sillä tulppaamisella ei ole suurtakaan merkitystä tuossa "suojaputken viereenkin"-ajatelmassa.
PS2 Neuvo se on tämäkin: " Kun suojaputken molemmat päät ovat huoneilmassa, ne voi sulkea vaikka silikonilla."
Vesitiiviiksi et silikonilla saa ja kondensoituminen jatkuu. Kun putki täyttyy, niin siitä alemmasta päästä tihkuu se vesi kuitenkin.
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 7.
51 (yli 2 vuotta sitten)
"Putken sisällä on +7-asteista kylmää vettä. Suojaputkessa on huonelämpötila, esim. 23 astetta. Kondenssivesi kertyy lämpimämmälle puolelle eli sinne suojaputkeen."
Tuossa ei ollut virhettä. Suojaputkessa on lämpimämpää kuin vesiputken sisällä. Siksi vesiputken ulkopintaan kertyy kondenssivettä, putken pinnan lämpimämmälle puolelle (ja valuu siis sinne suojaputkeen).
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 8.
42 (yli 2 vuotta sitten)
Tarkennetaan vielä. Ps1: Vesipostia käytettäessä syntyy kondenssivettä hanakalusteen pintaan sekä putken pintaan hanan ja lattian väliselle osuudelle. Tästä vesi valuu suojaputkeen sekä mahdollisesti myös lattialle. Esim. kunnollisen nurmikon kastelun jälkeen kondenssivettä on melkoisesti.
Veljet, asiaan
Viestejä:
1054
kpl
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
11 (yli 2 vuotta sitten)
Joillakin on niitä selittelyjä eli selittelyteoksessa on sivumäärä rajaton, joten sillä kondenssivedellähän ne seliittelijät nyt yrittävät naamaansa pestä.
Miksi sanonta on niin käsittämätöntä, että siitä ei ymmärrä ilman selittelyjä mitään eli kun tietoa ei ole, niin siitä huolimatta pyritään antamaan "tietoa". No yrittänyttähän ei laiteta. Ei laiteta sitten!
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
24 (yli 2 vuotta sitten)
Siis: Kylmän pinnan lämpimän puolelle tiivistyy kosteutta. Taidatkos sen selkeämmin sanoa -maalaisjärkisesti.
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
43 (yli 2 vuotta sitten)
Sen paremmin muiden vastauksien asiamuotoihin puuttumatta. Sinun (Monta) 2 ensimmäistyä viestiäsi ovat nämä:
Että mitä? Kysynpähän vielä, että mitä? Taitaa olla "puurot ja vellit" eli selitykset hieman sekaisin.
Loistavaa kysyjän palvelemista! (sarkasmia ) Siitä tämä pieni kommentointini, josta vedit tuttuun tapaan kävyn hanuriisi. Kritiikki on kivaa, niin kauan kuin se ei itseäsi koske, niinkö?
"Joillakin on niitä selittelyjä eli selittelyteoksessa on sivumäärä rajaton " Liian rajaton, eli ei jaksa kuin muutamaan epäkohtaan puuttua.
"Vielä rautalankaa: siellä suojaputkessa on
kaksi mahdollista "kylmempää" pintaa (ainakin yksi) eli sen varsinaisen
vesijohdon ulkopinta ja melkoisella varmuudella (ehkä) myös sen
suojaputken sisäpinta, jolloin "hikoilu" (kondensoituminen) tapahtuu
niihin ympäristöään kylmempiin pintoihin, jos/kun tapahtuu. "
Voisiko tämän asian vielä vaikeammin selittää.. jos/kun (ehkä) Kannattaisi hommata suorempia rautalankoja.
Kyllä sen putken saa hikoilemaan pinnastaan ilman sitä suojaputkeakin, kun vettä tarpeeksi juoksuttaa. Silloin niitä kondensoivia pintoja ei ole kuin ja ainoastaan 1 ilman ehkiä ja jos/kuneja.
Jos putkessa on 2 puolta, sisä ja ulkopuoli. Putkessa kulkee 5 asteista vettä. Huoneessa 23 astetta lämmintä. Kumpi on putken lämpimämpi puoli? Aivan, ulkopinta. Kondensoiko putki mielestäsi vain ja ainoastaan sisäänsä, sinne missä vesi kulkee valmiiksi, eli kylmempään pintaan?
En nyt puutu, siihen mikä on suojaputken sisäpinnan todellinen lämpötila, mutta enemmän kuin se kylmän veden lämpötila, jolloin kondensoitumista voi tapahtua
Edit: Ja ne Montan 3 miinusta pelastaa aina päivän..
Suuri Tietäjä Iän Ikuinen
Viestejä:
757
kpl
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 10.
08 (yli 2 vuotta sitten)
"Siis: Kylmän pinnan lämpimän puolelle tiivistyy kosteutta. Taidatkos sen selkeämmin sanoa -maalaisjärkisesti. "
Taitaa maalaisjärki olla nyt hukassa! Tai sitten se on sitä savonmaalta.
Toisaalta: Pystyyköhän täydellisen rakennusalan tuntemuksen ja osaamisen hankkimaan pelkästään matkustajana mehumaijassa!
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 10.
30 (yli 2 vuotta sitten)
http://www.kolumbus.fi/esalei/fysiikka.htm
Tuossa suoraan fysiikan oppikirjasta rakentamisen fysiikkaa. Fysiikan lakeja ei voida muuttaa huutoäänestyksellä.
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 12.
13 (yli 2 vuotta sitten)
Siis nythän pinnalla on vain yksi puoli, nimittäin se pinta. Mikä se sellainen "kylmän pinnan lämpimämpi puoli" on? PÖH.
Veljet, asiaan
Viestejä:
1054
kpl
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 14.
01 (yli 2 vuotta sitten)
Monta,"Toisaalta: Pystyyköhän täydellisen rakennusalan tuntemuksen ja osaamisen hankkimaan pelkästään matkustajana mehumaijassa! "
Tuskin, mutta kun hommaa sitä teorian ja käytännön kokemusta muualtakin, niin eipä siitä tietotaidosta haittaakaan ole. Tämä ei onneksi ole kuin yksi murto-osan lähde, jossa välillä "yrittää" sivistää itseään. Täällä kun sattuu vaan välillä vastaan viiden tähden sheriffejä jotka jankkaa kuin pikkulapset hiekkalaatikolla, vaikka ne puurot ja vellit olisi ko. henkilöllä pahiten sekaisin.
Minun puolestani voit yrittää henkilökohtaisuuksiin mennä, jos et asiasisällöllä pärjää. Silti foorumin selkeyden ja tunnelman vuoksi, voisi ainakin suurimman osan käyttäjistä jättää siltä rauhaan ja perustaa viestit niihin vastauksiin .
Sehän on inhimillistä, että joku saattaa väärinkin neuvoa, sekin on helppo oikaista asiallisesti. Nythän ei kyse ollut siitä, vaan turhasta kettuilustasi, vaikka itselläsi oli vellit hukassa.
Suuri Tietäjä Iän Ikuinen
Viestejä:
757
kpl
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 14.
05 (yli 2 vuotta sitten)
Nyt Pm kirjoittelee aivan asiaa! Eikä ole savonmualta. Toivottavasti!
Ja Marklar savonmualta keskittyen vain ja ainoastaan nimimerkkiin kuten aina ennenkin!
tiistai,
23.
kesäkuuta
2009 - klo 16.
53 (yli 2 vuotta sitten)
"Nyt Pm kirjoittelee aivan asiaa!"
Nyt? Kokoajanhan sitä on sinulle koitettu selventää. Putki kylmä, ymäristö lämmin, kondensiota tapahtuu putken ulkopinnalle ja vesi valuu suojaputkeen.
Tosin putkessa on aina 2 pintaa. sisä ja ulko. Ilmastointiputkessa kondensio voi olla kummalla pinnalla tahansa tilanteesta riippuen. Vesiputkissa tosin ongelma on ainoastaan ulkopinnan kondensiolla.
Suuri Tietäjä Iän Ikuinen
Viestejä:
757
kpl
keskiviikko,
24.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
30 (yli 2 vuotta sitten)
Varmasti jokainen ymmärtää mistä tässä puhutaan ja mihin se kosteus tiivistyy (jopa Monta), joka tuttuun tapaansa ei saa kommenteillaan mitään muuta aikaan kuin selvästä asiasta turhan jauhannan.
Halpakorjauksen alkuperäinen vastaus oli täysin ymmärrettävä ja asiallinen.
Eihän täällä kukaan kohta viitsi vastata mihinkään kun yksi nimeltä mainitsematon, siis yksi, ei monta, nimimerkki v...ittuilee ja n...ussii sitä pilkkua joka ketjussa.
Alkuperäiseltä kysyjältä pyydän anteeksi, että omalta osaltani osallistuin tähän aiheen ohi menevään paskanjauhantaan.
keskiviikko,
24.
kesäkuuta
2009 - klo 9.
50 (yli 2 vuotta sitten)
Surkuhupaisinta on, ettei alkuperäiselle kysyjälle ollut ollenkaan epäselvää putken hikoilu. Häntä askarrutti, voiko sillä tavoin syntyä vettä suojaputken täydeltä, vai vuotaisiko putki. Kysy-vastaamme-palstalla siihen annettiin kattava vastaus.
keskiviikko,
24.
kesäkuuta
2009 - klo 15.
33 (yli 2 vuotta sitten)
Hupaisaa todella!
Näin käy kun "ammattilaiset" pääsee vauhtiin ja toimeen. Mitenkähän käytännön tasolla, kentällä, tuo homma hoituu?
Henkselit paukkuu, ja naapureilla riittää "kehumista" ammattitaitoisesta rakentamisesta.
Kysyjä osaa varmaan jo itse päätellä...
Sisäpuolinen rakentaminen
Ajattele, kysy, toteuta
Viestejä:
1366
kpl
Lisää
oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen
Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset
voidaksesi lisätä kommentin