Olen asentamassa keskuspölynimuria pannuhuoneeseen (EI30). Asennusohjeessa on kerrottu, että palo-osastoivan seinän läpivienti imurin putkelle voidaan tehdä asettamalla reikään ensin metaliputki, joka ulottuu seinän molemmille puolille n. 25cm ja asettamalla varsinainen muovinen imurin putki sitten tämän metalliputken läpi.
Voidaanko samalla periaatteella tehdä läpivienti mylös palo-osastoidun tilan kattoon? Tämä tekisi putkivedosta suoremman. läpivienti tulisi tietysti seinän viereen, jolloin tuo metalliputki ei haittaisi.
Keskuspölynimurin asennusosina olisi saatavissa myös palomansetti., mutta sitä ei tunnu olevan missään hyllytavarana. Kaikki ilmeisesti tekevät läpiviennin metalliputkella sen edullisuuden takia. Voisin tuon mansetin tilata, mutta ohjeessa ei kerrota, onko silläkään putken läpivienti katosta luvallinen.
|
|
Jäsennro:
134240
|
|
Kysymyksiä:
14
kpl
|
| |
|
|