Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36506)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Tulisijat ja hormistot aihealue Edellinen | Seuraava

Nuohousluukun siirto ja alitus

Tulisijat ja hormistot

pvm: 18.10.2011 11:25:51  

Kaksihormisessa tiilipiipussa löytyy nuohousluukut, mutta olisi tarve siirtää toinen samalle puolella toisen kanssa. Eli tehdä ”alitus”, niin että ulommainen nuohotaan reunimmaisen alta. Eli tulisi kaksi nuohousluukkua päällekkäin. Tarkoituksena on tehdä reiät luukuille ja tulenkestävällä valumassalla pohja reunimaiselle hormille. Onko tuossa jotain estettä, että noin ei voisi tehdä?


Jäsennro: 203157
Kysymyksiä: 1 kpl



Nuohousluukun siirto ja alitus

Tulisijat ja hormistot

pvm: 18.10.2011 11:25:51  
... Toimenpide on täysin mahdo ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

torstai, 20. lokakuuta 2011 - klo 8. 54 (yli 219 vuorokautta sitten)
Joo, sain saman vastauksen palotarkastajalta. Omassa tapauksessa nuo nuohouskuilut eivät mene aivan päällekkäin, vaan toinen tulee olemaan 45 asteen kulmassa ylempänä, johtuen piipun rakenteesta.

Viestejä: 2 kpl
maanantai, 24. lokakuuta 2011 - klo 8. 49 (yli 215 vuorokautta sitten)
Tulenkestävä valumassa ei käy kuulemma... lämpötila tuossa kohtaa ei nouse riittävän suureksi, jotta tulenkestävä valumassa kovettuisi.

Viestejä: 2 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle