Leivinuunissa on seuraavanlainen ongelma: - Paikalla muurattu n. 30v. ikäinen uuni. - Suuluukku avautuu ylhäältä alas (aikaisemmin olen nähnyt vain sivulle avautuvia luukkuja). - Uunissa on "poskikanavat" ja niissä sulkupellit joilla savukaasut ohjataan pidempää tai lyhyempää tietä. Savukanavat lahtevät arinan tasolta uunin perältä alaspäin. Uuni on hyvakuntoinen ja vetoinen. Uunin käytössä on kuitenkin kaksi ongelmaa: - Kun luukku avataan palopesän yläreunaan muodostuu ilmeisesti "akanvirta" joka pyörittää paljon savukaasuja ulos uunista. Otsan ja yläpuolisen alueen nokisuudesta paatellen näin on tapahtunut aivan alusta alkaen. Vaikka veto on hyvä niin tätä ilmiötä en ole onnistunut eliminoimaan. - Hiilien poisto on lähes mahdotonta koska hiilipesä puuttuu (näkemissäni uuneissa on hiilet aina poistettu eritoten leipää paistettaessa ja arina harjattu ennen paistoa).
Mahtaisiko kenellään olla vinkkejä tuon savuttamisen estämiseksi- lieneekö kysessä käyttovirhe jota en vain keksi korjata? Mahtaisiko tuollaiselle konstruktiolle löytyä piirustuksia?
...
Piirustuksia meillä ei uunista ole. Kun nuohooja käy seuraavan kerran, hän voi tarkastaa, mihin hiilet voi arinalta vetää. Arinan pohjassa on jossain luukku sitä varten. Noihin alaspäin lähteviin savukanaviin ei hiiliä voi pistää.
......
Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen
kokonaan. Jäseneksi liittyminen
on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.