Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36506)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Täysin koneellinen ilmanvaihto aihealue Edellinen | Seuraava

Vesivahinko saunassa

Täysin koneellinen ilmanvaihto

pvm: 26.5.2011 15:00:34  
Hei.

Saunamme nurkkauksesta löytyi putkivuoto muutamisen viikkoa sitten. Vuotovedet suihkusivat seinärakenteisiin ja lattiarakenteisiin vesieristeen taakse. Lattiarakenne on kastunut saunan puolelta noin neliömetrin alueelta. kosteus on levinnyt tarkistusmittauksessa.

Kysymys kuuluukin:

Tuleeko lattia korjata myös kylpyhuoneen puolelta yhtenäisen vesieristeen vuoksi, vai voiko lattian avata vain saunasta?

Miten seinän laatoille käy?
(Avataanko yleensä vain alarivi kosteuden kartoittamiseksi?)

Asumme rivitalossa ja talonyhtiön vakuutus korvaa vahingot.

Kiitos jo etukäteen
Jäsennro: 289754
Kysymyksiä: 2 kpl



Vesivahinko saunassa

Täysin koneellinen ilmanvaihto

pvm: 26.5.2011 15:00:34  
... Vesieriste voidaan korjata, joten pesuhuoneen lattia ei tarvitse avata. Työssä pitää käyttää ammattilaista. Vaurioalue pitää kartoittaa tarkkaan. Kun vuoto o ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

lauantai, 25. kesäkuuta 2011 - klo 23. 00 (yli 336 vuorokautta sitten)
Siinä limsapullossa on, niin kovat aineet, että se ei aiheuta vahinkoa. Pese, kuitekin alue miedolla pesuainevedellä. Anna kuivua ja kuivumista, voit nopeuttaa, jollakin sähköisellä puhaltimella.

Viestejä: 430 kpl
maanantai, 27. kesäkuuta 2011 - klo 15. 23 (yli 334 vuorokautta sitten)
Kiitos vastauksista.

-
-
-
Viestejä: 21 kpl
perjantai, 24. kesäkuuta 2011 - klo 10. 25 (yli 337 vuorokautta sitten)
Joo ei se kaatunut limupullo muuta tee kuin esteettistä haittaa,kosteusvauriota eikä hometta siitä saa aikaan.

Viestejä: 622 kpl
torstai, 23. kesäkuuta 2011 - klo 10. 07 (yli 338 vuorokautta sitten)
En jaksa perustaa uutta ketjua näin mitättömälle asialle, mutta kysynpähän silti...

Eli, meiltä löytyi lipaston alta limsapullo kaatuneena. Limsaa oli kaatunut n. 2,5 desiä lattialle ja ollut siinä muutamia päiviä.
Meillä on laminaattilattia, jonka alla on solumuovi ja sen alla parkettlattia. Laminaattien liitoskohta on hieman turvonnut noin 7 sentin matkalta, mutta muita näkyviä vaurioita ei näy päällisin puolin.

Miten on, pitääkö lattia avata, vai kuivuuko noin vähäinen nestemäärä itsekseen? Tuskinpa siitä mitään homevaurioita voi tulla ja eiköhän se ole jo kuivunut muutamassa päivässä myös laminaatin altakin, jos sinne asti edes valunutkaan.

Poistin kuitenkin lattialistat, että ilma pääsee hieman paremmin kiertämään valumakohtaan.

-
-
-
Viestejä: 21 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle