Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36506)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Taloyhtiön rakennusoikeudelliset kysymykset aihealue Edellinen | Seuraava

Ulko-oven korjaus vastuu

Taloyhtiön rakennusoikeudelliset kysymykset

pvm: 1.9.2011 06:30:17  

Ostin rivitaloasunnon vuodenvaihteessa ja päästessäni muuttamaan asuntoon maaliskuun puolessa välissä, ihmettelin kun asunnossa vetää kuin verkkokassissa. Yllätyksekseni huomasin pihan ulko-oven aivan lintallaan ja ovi kiero. Päivä paistoi sisälle karmin ja oven välistä, lukonkohdalta aina alas asti, rako pahimmissa kohdissa n.1,5cm mistä tuuli ja kylmä ulkoilma tuli suoraan sisälle. Ovi on yksilapainen eikä väliovea siis ole.

Kun mainitsin myyjälle asiasta, he yksioikoisesti sanoivat, että asia ei kuulu heille. He eivät ole asiasta vastuussa. Kääntyessäni taloyhtiön puoleen, he ilmoittivat, että edelliset asukkaat olivat vaatineet uutta ulko-ovea jonka valitsivat ja he hoitavat asennuksen ovelle n. 2,5v sitten. Laskut he lähettivät taloyhtiölle maksettavaksi. Entiset asukkaat siis hyväksyivät päin honkia asennetun ulko-oven.

Ulko-ovi oli pakko korjata ja kiinteistöliiton lakimiehen mukaan ulko-ovenkorjaus lasku kuuluu asunnon myyjälle. Korjauslaskuun myyjät ilmoittivat, että heillä ei ole pienintäkään aikomusta korvata ulko-oven korjausta eivätkä ole edellenkään vastuussa koko ovesta.

Oliko kiinteistöliiton lakimies kenties väärässä ja kuka on vastuussa ulko-oven korjaus kuluista?


Jäsennro: 282360
Kysymyksiä: 1 kpl



Ulko-oven korjaus vastuu

Taloyhtiön rakennusoikeudelliset kysymykset

pvm: 1.9.2011 06:30:17  
... Asunto-osakeyhtiö on velvollinen pitämään rakennuksen rakenteet kunnossa. Ulko-ovet kuuluvat yhtiön korjausvastuuseen lukuun ottamatta sen sisäpuolisia maalauksia ja mahdollisia lisälukituksia. Yhtiöllä on valvontavastuu, jos se antaa sen vastuulle kuuluvan korjaustyön osakkaalle. Jos ulko-oven asentaminen on tapahtunut virheellisesti ja jos u ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





Kysymykseen/vastaukseen on liitetty lisäinformaatio linkki ->>


   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 9. 08 (yli 268 vuorokautta sitten)
Etkö huomannut aikaisemmin , että ovi oli kierossa?Kävitkö katsomassa huoneistoa ennenkuin ostit sen.

Eipähän onnistunut tuokaan.
Viestejä: 1889 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 9. 24 (yli 268 vuorokautta sitten)
Ulko-ovi on osa rakennuksen ulkovaippaa ja on taloyhtiön vastuulla.  

"Elämä lyhyt älä ota vakavasti"
Viestejä: 614 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 9. 46 (yli 268 vuorokautta sitten)
Jos yhtiöjärjestys on normaali, niin taloyhtiö vastaa oven kunnossapidosta. Jos taloyhtiö on maksanut oven, se on samalla hyväksynyt oven vastuulleen ja joutuu sen uusimaan.

Kiinteistöliiton lakimies on väärässä, jos kysyjän tiedot pitävät paikkansa eikä yhtiöjärjestystä ole muutettu.

Viestejä: 1812 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 10. 02 (yli 268 vuorokautta sitten)
Asunnon näytössä oli porukkaa kuin merenmutaa, eikä joka nurkkaa ja koloa kyennyt tutkimaan. Patterit huusivat kaiketi täysillä, kun kaikilla näytti olevan aika lämmin olo näytössä.

Yleensähän ulko-ovet kuuluvat kiinteistön vastuulle, mutta tässä tapauksessa on omistaja hoitanut vaihdon ja hyväksynyt päin tunkiota tehdyn työn, ollut ymmärtääkseni siis vastuussa koko vaihtojupakassa. Koska myöskin on valvonut vaihtotyön, ei taloyhtiö.

Kuullostaa jotenkin hullulta, että asukas saa tehdä mitä lystää ja jos remppa menee pieleen, niin kyllä taloyhtiö sen maksaa.



Viestejä: 4 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 10. 22 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Jos yhtiöjärjestys on normaali, niin taloyhtiö vastaa oven kunnossapidosta. Jos taloyhtiö on maksanut oven, se on samalla hyväksynyt oven vastuulleen ja joutuu sen uusimaan."

-Kyllä näin on. On aivan sama, onko asukas hyväksynyt asennuksen vai ei. Ei siinä asukkaan mielipiteellä juurikaan ole arvoa. Taloyhtiö on tilannut oven ja asennuttanut sen sekä hyväksynyt asennuksen (koska eivät ole reklamoineet). Ovi on taloyhtiön vastuulla.

Ongelma on nyt se, että te olette menneet sen korjaamaan itse omaan lukuunne. Ei taloyhtiö ole siitä vastuussa. Olisi pitänyt vaan olla itse koskematta siihen ja vaatia taloyhtiötä toimimaan, vaikkapa vetoamalla järkyttävän suuriin lämpöhäviöihin (lämmityskuluihin).

Nyt vaan sitten riitelemään taloyhtiön kanssa, että korvaako yhtiö sen vai ei.

Viestejä: 451 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 10. 27 (yli 268 vuorokautta sitten)
Vastuunjakotaulukko määrittelee kuka vastaa kysyjälle: Yleensä vastaaja on taloyhtiö, mutta voi se olla myös myyjäkin siinä tapauksessa, että vastuunkjakotaulukko määrittelee sen osakkeiden omistajan vastuulle.

Siis: jos vastuunjako määrittelee sen vastuun taloyhtiölle, niin kysyjä keskustelee/vaatii vain ja ainoastaan taloyhtiöltä, jonka tehtävänä sitten on vaatia myyjältä, jos katsoo sen aiheelliseksi. Silloin ostaja ei edes keskustele myyjän kanssa tässä asiassa  eikä pysty mitään vaatimaankaan myyjältä.

Viestejä: 668 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 10. 31 (yli 268 vuorokautta sitten)
Vastuunjakotaulukko määrittelee kuka vastaa kysyjälle: Yleensä "vastaaja on taloyhtiö, mutta voi se olla myös myyjäkin siinä tapauksessa, että vastuunkjakotaulukko määrittelee sen osakkeiden omistajan vastuulle."
-Ap:lle tiedoksi: vastuunjakotaulukoita (löytyy esim. netistä) on olemassa yksi, mutta yhtiöjärjestyksessä voi olla maininta, että ulko-oven osalta poiketaan vastuunjakotaulukosta tms. Ilmeisesti edell. tarkoitti tätä. Jos yhtiöjärjestyksessä ei ole mitään mainintaa, vastuu on taloyhtiöllä.



Viestejä: 451 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 10. 40 (yli 268 vuorokautta sitten)
Siis virhe! Vastuunjakotaulukko ei määrittele mitään vaan nimenomaan (UUSI) as.oy.-laki ja yhtiöjärjestys. Jos halutaan vedota vastuunjakotaulukkoon, sen pitää olla myös yhtiöjärjestykseen liitettynä.

Netistä löytyy erilaisia vastuunjakotaulukoita ja niitä voi kuka tahansa sinne laittaa, mutta niissä voi olla virheitä tai voivat perustua vanhaan lakiin.

Mutta:  Oletteko itse  menneet vaihtamaan tuon harottavan  oven kaupanteon jälkeen olematta yhteydessä isännöitsijään? Silloin tilanne on toinen, koska omin päin sellaista ei saa mennä tekemään ja taloyhtiötä on vaikea saada maksajaksi jos on epäselvää kuinka huono ovi oli.

Jos taas edellinen omistaja vaihtoi tuon harottavan oven  ja taloyhtiö sen maksoi, silloin taloyhtiö vastaa ovesta ja hankkii uuden tilalle mutta siitä pitää tehdä vikailmoitus isännöitsijälle.

Entiset asukkaat eivät hyväksyneet oven asennusta vaan tosiasiallisesti isännöitsijä, koska maksoi oven taloyhtiön tililtä

Viestejä: 1812 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 11. 08 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Siis virhe! Vastuunjakotaulukko ei määrittele mitään vaan nimenomaan (UUSI) as.oy.-laki ja yhtiöjärjestys. Jos halutaan vedota vastuunjakotaulukkoon, sen pitää olla myös yhtiöjärjestykseen liitettynä.

Täyttä halpaa löpinää ja ala-arvoista puuhastelua, jolla ei ole mitään tekemistä todellisuudern kanssa. Tietenkin  aina katsotaan sen tapauksen/taloyhtiön viralliset paperit kussakin tapauksessa. Nettiin ei mennä ellei niitä ole siellä ko. yhtön toimesta kiveen hakattu ja löytyy jopa sieltä - epäilen kuitenkin.

Viestejä: 668 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 11. 50 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Vastuunjakotaulukko ei määrittele mitään vaan nimenomaan (UUSI) as.oy.-laki ja yhtiöjärjestys. Jos halutaan vedota vastuunjakotaulukkoon, sen pitää olla myös yhtiöjärjestykseen liitettynä."
-Kyllä, yhtiöjärjestys määrittelee. Jos ei ole yhtiöjärjestyksessä mainintaa, mennään vastuunjakotaulukon mukaan. Jos yhtiöjärjestyksessä on maininta, mennään sen ohjeen mukaan.

Miten sinun mielestäsi niissä tapauksissa, joissa yhtiöjärjestyksessä ei ole mainintaa, toimitaan? Niitä kun on varovasti arvoiden 90% yhtiöjärjestyksistä.



Viestejä: 451 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 12. 07 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Miten sinun mielestäsi niissä tapauksissa, joissa yhtiöjärjestyksessä ei ole mainintaa, toimitaan? Niitä kun on varovasti arvoiden 90% yhtiöjärjestyksistä."

Ulko-ovi on osa talon rakenteita ja kuuluu as.oy-lain mukaan taloyhtiölle. Yleensä vastuunjakotaulukot näin sen tulkitsevatkin. Kaikissa vastuunjakotaulukoissa ideana on että rastit on merkitty sen mukaan mitä as.oy-laki asiasta sanoo. Jos näin on tehty, niin silloin on sama katsooko vastuunjakotaulukosta vai as.oy-laista.

Mutta esim. lämpöpatterit kuuluivat ennen osakkaan vastuulle ja nyt uudessa as.oy-laissa taloyhtiön vastuulle. Siksi ei voi luottaa johonkin vastuunjakotaulukkoon sokeasti.

Ihan kaikkin kohtiin ei löydy kiistatonta tulkintaa as.oy-laistakaan. Esim. postilaatikot mielestäni on sellainen. Kuuluvatko ne osakkaalle vai yhtiölle? Onko kansalaisen ylipäätään pakko hankkia postilaatikkoa? Ja jos sellaisen hankkii, niin pitäisikö maksaa se itse? Yhtiökokous voi päättää vastuunjakoasiasta jotain mutta vain jos kaikki ovat sitä mieltä eikä se sido niitä jotka eivät olleet kokouksessa tai muuttavat taloon myöhemmin? Mitä mieltä sinä olet tästä asiasta?


Viestejä: 1812 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 12. 45 (yli 268 vuorokautta sitten)
Ei niitä vasuunjakotaulukoita ihan oman mielen mukaan laadita. Laki sitäkin toimintaa säätelee.

Sisäpuolinen rakentaminen
Ajattele, kysy, toteuta
Viestejä: 1366 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 13. 54 (yli 268 vuorokautta sitten)
Ominpäin ovea en lähtenyt korjaamaan, vaan otin asiasta yhteyttä myyjiin ja isännöitsijään. Asiasta pidettiin yhtiökokous ja ovea tultiin katsomaan kauhulla. Yhtiökokoulsessa selvisi, että ovi oli vaihdettu ja edelliset omistajat olivat vaatineet uuden oven ja valinneet mieleisen oven sekä asennuksen. Asuntoa myydessä, ei asiasta ollut mitään mainintaa.

Yhtiössä on ihan ns. normaaliyhtiöjärjestys (asuntoja huimat 6kpl)

Viestejä: 4 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 14. 01 (yli 268 vuorokautta sitten)
Siis: mikäli isännöitsijä on suotunut oven vaihtoon ja yhtiö uuden oven maksanut, niin sitten ongelma on kyllä puhtaasti taloyhtiön. Taloyhtiö on hyväksynyt vaihtotyön viimeistään siinä vaiheessa, kun ovat maksaneet sen laskun. Edellisen asukkaan olisi pitänyt ilmoittaa taloyhtiölle, ettei ovi ole kunnossa ja taloyhtiön olisi pitänyt vaatia oven ja asennuksen korjaamista.
Minusta tuollainen oven vaihto on normaalia asunnon korjaamista, joten ei mitään virhettä ole tapahtunut, vaikkei siitä ole ollut ostettaessa puhetta, koska kyse on kuitenkin aika pienestä asiasta.

Kyllä se nyt vaan on niin, että taloyhtiö vastaa, ei entiset asukkaat.

Viestejä: 451 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 14. 58 (yli 268 vuorokautta sitten)
Käännetään ja kaulitaan... käännetään ja kaulitaan...     

Ps. Isännöitsijätodistuksessa kerrotaan tulevista/päätetyistä/tehdyistä korjauksista.  

Niin ja taloyhtiön pitää kutsua joku ´kädellinen` korjaamaan ulko-ovea.    

"Elämä lyhyt älä ota vakavasti"
Viestejä: 614 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 14. 58 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Edellisen asukkaan olisi pitänyt ilmoittaa taloyhtiölle, ettei ovi ole kunnossa ja taloyhtiön olisi pitänyt vaatia oven ja asennuksen korjaamista."

Vaan kun eivät ilmoittaneet, tästähän tämä soppa on lähtenyt kun yrittävät muiden niskaan omia mokiaan kaataa ja siirtää myös vastuut.

Samoin tiesivät tulevasta kattoremontista, mutta siitäkään eivät mitään maininneet.

Jos löytyisi joku lakipykälä tai joku mihin vedota.

Viestejä: 4 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 16. 28 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Edellisen asukkaan olisi pitänyt ilmoittaa taloyhtiölle, ettei ovi ole kunnossa ja taloyhtiön olisi pitänyt vaatia oven ja asennuksen korjaamista."

Ei näin. Silloisen hallituksen olisi pitänyt hoitaa oviasia kuntoon oikein eli vastata niin kuin hallituksen kuuluu ovesta. Nythän edellinen osakas oli oven ominpäin vaihtanut ja saanut hallituksen hyväksymään oven maksamisen ja samalla hallitus on ottanut vastatakseen myös ovesta.

Entistä omistajaa ei voi vaatia tilille vaan nykyisen hallituksen pitää vaihtaa ovi kunnolliseen. Oviasiassa on tili- ja vastuuvapaus aikanaan myönnetty, joten kumpaakaan ei virheistä  enää saada tilille .

Viestejä: 1812 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 18. 29 (yli 268 vuorokautta sitten)
"Silloisen hallituksen olisi pitänyt hoitaa oviasia kuntoon oikein eli vastata niin kuin hallituksen kuuluu ovesta. Nythän edellinen osakas oli oven ominpäin vaihtanut ja saanut hallituksen hyväksymään oven maksamisen ja samalla hallitus on ottanut vastatakseen myös ovesta."

-Kyllä. Tarkoitin, että yleensä homma menee niin, että se asukas ilmoittaa, kun sitä ovea päivittäin käyttää, ettei se ole ok. Asukkailta näitä asioita kysytään juuuri sen takia, että käytässä tulee esiin ongelmat (tämä ongelma nyt oli kait silminnähtävissäkin). Isännöitsijän olisi pitänyt asiaa kysyä tai käydä itse asia katsomassa. Taloyhtiön ongelma tämä on.

"Samoin tiesivät tulevasta kattoremontista, mutta siitäkään eivät mitään maininneet."
-Ei lukenut isännöitsijäntodistuksessa? Olisi pitänyt lukea, jos siitä tulee kustannuksia teille. Oliko teillä välittäjää? Jos oli, pyydä häntä selvittämään, kysy, miksi näistä kustannuksista ei ollut mainintaa. Lähetä sähköpostia, saat vastauksen kirjallisena.



Viestejä: 451 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 18. 50 (yli 268 vuorokautta sitten)
Välittäjä oli myymässä ja isännöitsijäntodistuksessa ei lukenut moista. Kun kysyin asiaa hallituksen kokouksessa, niin sitä on kuulemma vatvottu pitkään ja että jossain vaiheessa pitäisi kattoremontti tehdä. Mitään kunnollista päätöstä ei siis ole tehty, mutta tiedossa on ollut, että se tulee eteen vääjäämättä.

Kaikki asiat sujuu enemmän kuin hyvin ja hyvässä yhteishengessä yhtiössä, mutta...
paljon jättivät kertomatta (läjä kaupalla asioita mitä en ole maininnut)

Viestejä: 4 kpl
torstai, 1. syyskuuta 2011 - klo 19. 07 (yli 268 vuorokautta sitten)
Jos siitä ei ole päätöstä, ainoastaan keskusteltu, niin sitten ei ole tarvinnut isänn.tod. olla mainintaa. Eikö ollut edes pt-suunnitelmassa? Jos ei, niin ei se kattoremontti tod.näk. lähimmän 5 vuoden sisällä tule.

Viestejä: 451 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle