torstai,
27.
lokakuuta
2011 - klo 14.
09 (yli 212 vuorokautta sitten)
Hallitus on aina vastuussa tekemistään päätöksistä ja ne punnitaan viimeistään siinä vaiheessa kun yhtiökokous on antamassa hallitukselle tili/ vastuuvapautusta.
Eipähän onnistunut tuokaan.
Viestejä:
1889
kpl
torstai,
27.
lokakuuta
2011 - klo 15.
19 (yli 212 vuorokautta sitten)
Noin kallis hanke pitää ensin viedä yhtiökokouksen päätettäväksi ja vasta sen jälkeen kun hanke on kirjattu yhtiökokouksen pöytäkirjaan asianmukaisesti, voi hallitus ryhtyä toimiin. Jos hallituksen 3 jäsenestä on yksi irtisanoutunut tai ei ole paikalla, siitä huolimatta hallitus on päätösvaltainen, eli tuossa puheenjohtaja voi vaikka yksinkin (mikäli hallituksen toinen jäsen vastustaa) ryhtyä toimiin edellyttäen että yhtiökokous on antanut siunauksensa hankkeelle. Osakkaan/ osakkaiden pitää nostaa kanne käräjäoikeudessa taloyhtiötä vastaan. Mikäli taloyhtiö tuomitaan korvauksiin (= maksamaan rahat takaisin osakkaille), voi taloyhtiö yhtiökokouksen päätöksellä haastaa hallituksen jäsenet oikeuteen ja vaatia heiltä vahingonkorvauksia taloyhtiön kärsimistä tappioista. Hallituksen jäsenten vastuuvakuutus korvaa taas heille mahdollisesti jotain, mikäli virhe ei ole ollut törkeää huolimattomuutta. Jotenkin näin se menee. "Hallitus joka ei ollut edes yhtiöjärjestyksen mukainen oli päättänyt tehdä tämän remontin ilman äänestystä. " Tuo vaatii lisäselvitystä. Keiden olisi pitänyt asiasta äänestää? Pihaparlamentti ei ole virallinen kokous joten siellä ei pitäisi tehdä päätöksiä, vaan ainoastaan yhtiökokouksessa.
torstai,
27.
lokakuuta
2011 - klo 15.
37 (yli 212 vuorokautta sitten)
Ehkä vähän huonosti esitin tuon asian. PIharemontti peruuttiin kun isännöitsijä suostui kovan "väännön" jälkeen järjestämään ykimääräisen yhtiökokouksen jossa kallis piharemontti äänestettiin nurin. Olikin kysymys nyt siitä että saako noita rahoja(7000€) perittyä takaisin jotka menivät suunnitelmiin joista ei koskaan ole mitään hyötyä. Piharemontti ei olisi vaikuttanut rakennuksen kuntoon mitään ja taloyhtiöllä on muutakin tärkeämpää tekemistä ja rahan käyttöä.Kaksioiden osalta olisi piharemontti ollut jo kymmenen tuhannen luokkaa.Tuon piharemontin oli päättänyt hallitus jossa ei koskaan ollutkaan enempiä jäseniä ei siis yhtiöjärjestyksen mukaan valittua hallitusta. Sitä en tiedä miksi tuollainen hallitus on ollut kun muutin vasta tämän sotkun aikaan. Eikös isännöitsijän pidä tuntea lakia sen verran että ei oloita suuria hankkeita jos ei ole yhtiöjärjestyksen päätöstä.
torstai,
27.
lokakuuta
2011 - klo 16.
47 (yli 212 vuorokautta sitten)
Isännöitsijä huolehtii juoksevista asioista, mitä hänen ja yhtiön välillä on sovittu, ei hän päätä yhtiön asioista Tuskin missään yhtiössä isännöitsijällä on oikeus edes sopimuksen puitteissa aloittaa noin isoa remonttia ilman yhtiökokouksen päätöstä. Siis isännöitsijä on hallituksen juoksupoika ei toisin. Hallitus tekee päätöksen ylimääräisestä yhtiökokouksesta tai osakkaat ( heillä pitää olla vähintään kymmenesosa osakkeista). Suosittelen isännöitsijän vaihtamista, mutta ensin on syytä miettiä muiden osakkaiden kanssa toimenpiteet, miten jatketaan. Edellä on jo kerrottu hallituksen vastuu tai vastuuttomuus ja sen korjaavat toimenpiteet. Toivottavasti myös enemmistö osakkaista on yksimielisä jatkosta.
perjantai,
28.
lokakuuta
2011 - klo 10.
57 (yli 211 vuorokautta sitten)
Miten se hallitus on pitänyt kokouksensa, jos kerran ei ole hallituksen jäseniä olleet? Eiväthän sellaiset asukkaat, jotka eivät ole hallituksen jäseniä, voi tilailla mitään hallituksen nimissä. He vastaavat itse henk.koht. tuosta tekemästään tilauksesta ja tietty isännöitsijä on vastuussa myös ihan virkansa puolesta. Jos kerran mitään hallitusta ei taloyhtiössä ole, ei vastuuvapauttakaan tarvitse (olemattomalle) hallitukselle antaa. Ylintä valtaa taloyhtiössäs käyttää osakkaat, ja isännöitsijän olisi pitänyt selostaa yhtiökokouksessa, että se hallitus on pakko saada jotenkuten aikaan.
perjantai,
28.
lokakuuta
2011 - klo 11.
26 (yli 211 vuorokautta sitten)
Ymmärsin niin että hallitus on asianmukaisesti valittu, mutta yhtiökokouksessa on saatu suostutelluksi vain kaksi jäsentä hallitukseen. Tuollaisen hallituksen ensimmäinen tehtävä olisi ollut kutsua koolle ylimääräinen yhtiökokous jossa olisi valittu täysimääräinen hallitus. Ja onkohan ollut kyseessä ns. asukasisännöitsijä (ei ammattilainen) kun on tuo lakitietämys noin huonoa ollut?
perjantai,
28.
lokakuuta
2011 - klo 12.
53 (yli 211 vuorokautta sitten)
Halpakorjaus: voi olla noinkin, että asianmukaisesti valittu, mutta tuolla ap:n alkuviestissä lukee, että "hallitus ei ollut yhtiöjärjestyksen mukainen" ja siksi ajattelin, että ei ole edes valittu koko hallitusta, vaan sinne on joku poppoo mennyt asioista päättämään. Jos hallitus ei ole päätösvaltainen, se on eri asia kuin yhtiöjärjestyksen mukainen.
Olen samaa mieltä, että osakkaat olisi pitänyt kutsua koolle.
perjantai,
28.
lokakuuta
2011 - klo 15.
44 (yli 211 vuorokautta sitten)
Osakkaat kutsuttiinkin viimein koolle kun sanoin isännöitsijälle että en noilla valtuuksilla uskaltas aloittaa remonttia. Sehän tässä vielä on ratkaisematta että miten peritään rahat takaisin. Tuskin maksaa vapaaehtoisesti. On isännöinti firma tällä ongelmatapauksella.
Lisää
oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen
Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset
voidaksesi lisätä kommentin