torstai,
19.
tammikuuta
2012 - klo 14.
43 (yli 128 vuorokautta sitten)
Jos hallitus perustaa päätöksensä, siihen että lasit ovat olleet alkuperäinen lisä parvekkeilla jo asuntoa ostettaessa eli ovat tulleet asunnon mukana halusi ostaja sitä tai ei, niin päätös on silloin ymmärrettävä. Jos lasit ovat lisävaruste jonka ovat saaneet kaikki valita niin halutessaan, niin silloin vastuu laseista on asunnon omistajalla eikä taloyhtiöllä.
Lasit ovat ykköstapauksessa oleellinen, arkitehtoninen, rakenneosa parveketta ja parvekkeesta on maksettu korkeampi hinta asuntoa ostettaessa.
Yleensä parvekeremontteihin osallistuvat nekin joilla ei ole edes parveketta.
torstai,
19.
tammikuuta
2012 - klo 15.
51 (yli 128 vuorokautta sitten)
Parvekkeet on rakennuksen ulkovaipan osa ja on yhtiön vastuulla. Yhtiön osakkaat vastaavat korjauksista yhteisvastuullisesti.
"Elämä lyhyt älä ota vakavasti"
Viestejä:
611
kpl
torstai,
19.
tammikuuta
2012 - klo 20.
34 (yli 128 vuorokautta sitten)
Asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestyksessä määrätään vastuunjaosta.
Tyypillisesti tilanne parvekelasitusten osalta on sellainen, että talon alkuperäinen toteutus on ilman parvekelaseja, jolloin on myös todennäköistä, että yhtiöjärjestyksessä ei mainita tältä osin poikkeamia vastuunjakoihin yhtiön ja osakkaan välillä. Tämä kannattaa tarkastaa yhtiöjärjestyksestä.
Hallitus ei voi eikä saa tehdä yhtiöjärjestyksen vastaisia päätöksiä. Mikäli hallitus kuitenkin haluaa aikaan saada em. muutoksen, oikea menettelytapa on käsitellä asia yhtiön kokouksessa yhtiöjärjestyksen muutosasiana, mikä läpi mennäkseen vaatii määräenemmistön , minkä vaadittavan määräenemmistön kertoo niinikään yhtiöjärjestys.
torstai,
19.
tammikuuta
2012 - klo 21.
02 (yli 128 vuorokautta sitten)
Kysymys kaiketi on lasittamattomien parvekkeiden lattioista/pinnoista, jotka ovat kosteuden rasittamia parvekelasituksen puuttuessa? Yhtiön hallitus "suuressa viisaudessaan" yrittää siirtää korjaus/korvaus vastuun ko huoneiston haltijan maksettavaksi. Parveke on rakennuksen ulkovaipan osa ja on yhtiön vastuulla!
"Elämä lyhyt älä ota vakavasti"
Viestejä:
611
kpl
Lisää
oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen
Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset
voidaksesi lisätä kommentin