Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36506)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Sisäpintarakenteet aihealue Edellinen | Seuraava

oviaukon pukaiseminen

Sisäpintarakenteet

pvm: 23.7.2010 20:58:17  
Pitäisi tehdä n. 1,20 m leveä kulkuaukko kahden huoneen välille. Kyseessä on 20-luvulla rakennettu kivitalo, ja ns kananpaskaseinä. Miten aukko kannattaa puhkaista? Olen huolissani lähinnä haperon seinän murentumisesta, niin, että lopulta koko seinä on mennyttä.

En ole asentamassa aukkoon ovea, mutta haluaisin jättää sille option. Mikä on standardileveys pariovelle, (karmeineen) joista toinen on sellainen kapeampi lieve?
Jäsennro: 249494
Kysymyksiä: 1 kpl



oviaukon pukaiseminen

Sisäpintarakenteet

pvm: 23.7.2010 20:58:17  
... Varmista millainen rakenne seinässä on, ja ettei se ole kantava seinä. Ammattilainen tekee aukon timantt ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle