keskiviikko,
8.
huhtikuuta
2009 - klo 14.
00 (yli 3 vuotta sitten)
Kyllä sen voi laittaa kipsilevyyn, asennusreijän pitää olla asennusohjeen mukainen. Se suojaetäisyys sinne valaisimen yläpuolelle on tärkeä.
Eipähän onnistunut tuokaan.
Viestejä:
1889
kpl
keskiviikko,
8.
huhtikuuta
2009 - klo 14.
15 (yli 3 vuotta sitten)
sähkökaupasta saa alupurkkeja spotin yläpuolelle laitettavaksi(makaa cyprokkilevy päällä).
24voltin purkki 8cm korkea, 230voltin spotille 11cm korkea purkki. Eli kannattaa jos katto vielä auki käyttää näitä, kotinikkarin malli on samankokoiset palaamattomasta levystä(cyproc käy) tehdyt laatikot.
Jos katto on kiinni se on sitten melkein käytettävä kaluste spotteja jotka ei kuumene liikaa, joko 12 volttiset tai 24v, silloin joutuu löytää paikka muuntajalle. Huom. muuntaja tarvii kanssa palosuojauksen jos upottaa johonkin.
sähköasentaja
Viestejä:
12
kpl
keskiviikko,
8.
huhtikuuta
2009 - klo 14.
18 (yli 3 vuotta sitten)
Unohdin. Jos asennat uuden katon jätä sulkumuovista löysää spotin kohalle jotta purkit mahtuu, muuten joutuu melkein leikkamaanja teippaamaan muovit.
sähköasentaja
Viestejä:
12
kpl
keskiviikko,
8.
huhtikuuta
2009 - klo 14.
57 (yli 3 vuotta sitten)
Jotenkin pahan kuulosta makuuttaa tuota höyrynsulkua tota alupurkkia vasten. Se kuitenkin mukavasti lämpeää..
Jos muutaman kympin valon ylijäämisen takia pitää alkaa rakenteita viiltelemään, niin jättäsin tekemättä
keskiviikko,
8.
huhtikuuta
2009 - klo 15.
01 (yli 3 vuotta sitten)
Laittaisin itse alupurkin ja muovin väliin vielä kipsilevyn.. tahi ohut siivu kovaa villaa..
Ja viiltelyistä ehdottoman samaa mieltä..
,
LAPPEENRANTASuomi
Puuhastelija
Liika on aina liikaa, mutta kohtuus ehdottomasti liian vähän.
Viestejä:
765
kpl
keskiviikko,
8.
huhtikuuta
2009 - klo 15.
52 (yli 3 vuotta sitten)
Parasta olisi jättää purkit pois ja laittaa koolausten väliin n. 150mm levyinen cyproc valaisimen taakse, valaisimen ja muovin väliin. Cyproc toimii lämpösuojana muoviin ja sivuilla oleva vapaa tila ilman kiertona.
Silloin ilma pääsee kiertämään kunnolla ja valaisin sekä mahdolliset muuntajat pääsevät jäähtymään kunnolla. Tärkeitä olisi mahdollisimman suuri ilmatila.
valaistusammattilainen
Viestejä:
22
kpl
torstai,
9.
huhtikuuta
2009 - klo 13.
03 (yli 3 vuotta sitten)
Pistä alupurkin ja muovin väliin cyproc pala, niin iso et muovi ei sivuilta kosketa alupurkkiin. Viiltely on viimeinen ratkaisu mut harmillisen usein joutunut niin tekee kun asiakas välttämättä haluu ne spotit!
pelkkä cyproc levy päälle ei käy koska spotin sivuilla pitää kans olla eristettä, tee levystä 30*30 ison ja 8cm syvyinen laatikko minkä jätät kattolevyn päälle makaamaan spotin kohalla, halvin näin.
sähköasentaja
Viestejä:
12
kpl
torstai,
9.
huhtikuuta
2009 - klo 19.
42 (yli 3 vuotta sitten)
Gyproc riittää päälle kun sivuille jää ilmatilaa.
Lisää
oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen
Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset
voidaksesi lisätä kommentin