Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36506)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Sähköistys aihealue Edellinen | Seuraava

Pistorasian vaihto

Sähköistys

pvm: 11.11.2011 10:30:49  
Hei,

Talossamme joka on rakennettu 1970 on osittain uusittu sähköjä. Ajattelin vaihtaa olohuoneen pistorasiat ulkonäöltään paremmiksi. Pistorasioiden ja kytkimien irroittaminen ja vaihtaminen on käsittääkseni sellaisia töitä joita saa itse tehdä, osaan kyllä tehdä tämän oikein ja turvallisesti.

Osa talon sähköistä on uusittu mittarilta asti, mutta olohuoneen osalta ei. Siellä on nyt osittain joskus uusittuja maadoitettuja pistorasioita ja osittain alkuperäisiä ei maadoitettuja. Otin nämä maadoitetut pistorasiat irti ja huomasin että alkuperäiset piuhat sinne tulee ja maa on kytketty johdonpätkällä nollaan, erillistä maajohtoa ei siis olohuoneeseen tule.

Kysymykseni kuuluu, voinko näiden maadoitettujen pistorasioiden tilalle vaihtaa uudet maadoitetut pistorasiat, ja kytkeä ne niinkuin vanhatkin oli kytketty rikkomatta määräyksiä? Vai pitääkö minun vaihtaa niiden tilalle maadoittamattomat uudet pistorasiat? Uusia kaapeleita en vielä tässä vaiheessa haluaisi vetää mittarilta asti, koska rahat eivät riitä moiseen urakkaan.

Jäsennro: 140355
Kysymyksiä: 27 kpl



Pistorasian vaihto

Sähköistys

pvm: 11.11.2011 10:30:49  
... Et saa tehdä mitään selostamistasi töistä. Maallikko voi tehdä vain jän ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

perjantai, 11. marraskuuta 2011 - klo 20. 32 (yli 197 vuorokautta sitten)
Miksi kyselet jos "osaan kyllä tehdä tämän oikein ja turvallisesti." :)

Ja mitään noista töistä et oikeasti saa tehdä. Pistorasian tai kytkimen kannen saa irroittaa jännitteettömänä esim maalauksen tai tapetoinnin ajaksi. Ei runko-osaa.


, HelsinkiSuomi
sähköasentaja
Viestejä: 240 kpl
perjantai, 11. marraskuuta 2011 - klo 20. 35 (yli 197 vuorokautta sitten)
Et voi itse tehdä noita töitä. Sähkömies voi vaihtaa nollaamalla (sillä johdonpätkällä) maadoitetun rasian uudenaikaisempaan ja tehdä kytkennän samalla tavoin. Nollaaminen on taas EU-säännösten myötä sallittua.

Viestejä: 1812 kpl
maanantai, 14. marraskuuta 2011 - klo 9. 24 (yli 194 vuorokautta sitten)
Ok, eli sähkömies paikalle.

Viestejä: 6 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle