Alla viimeismmät keskustelut terassin perustus - valu vai pilarit? -aiheesta:
lauantai, 10. tammikuuta2009 - klo 21.35 (yli 4 vuotta sitten)
Lisainformaattio linkki ei aukee???
sunnuntai, 11. tammikuuta2009 - klo 9.29 (yli 4 vuotta sitten)
Pilareilla tietenkin. Lähetä sähköpostiosoitteesi niin lähetän kuvia miten meillä tehtiin 40 neliön terassi.
maanantai, 12. tammikuuta2009 - klo 17.09 (yli 4 vuotta sitten)
Kannattaako välttämättä tehdä kiinteä?
Me tehdään niin että kevyesti jyrätään hiekka ja sen päälle joku kantti kertaa kantti pihalaatta. Siihen päälle sitten tehdään irtonainen terde painekyllästetystä.
Eli ei se kiinteä, pilareiden varaan tehtävä terassi ainut vaihtoehto ole.
maanantai, 12. tammikuuta2009 - klo 21.37 (yli 4 vuotta sitten)
Meillä vähän sama aikomus kuin vasarakämmenellä... Terassi tulee avoterassina jatkamaan katoksen alla olevaa, reunavahvistetulla laatalla tehtyä tulevaa viherhuonetta. Ilmeisesti on järkevin laittaa yhdeltä sivultaan "niskat" terassille pulttaamalla tukipuu kiinni tuohon reunavahvistettuun laattaan, muille sivuille riittää perustaminen em. tavalla?
tiistai, 13. tammikuuta2009 - klo 12.43 (yli 4 vuotta sitten)
Itse tein tuon ohjeen avulla terassin:
http://www.kestopuu.fi/docs/004-mZ0-KESTOP_w_terassi_100505.pdf
Eli pihalaatoista ja pilariharkoista perustukset ja siihen sitten runko päälle.
-Tommi
Kyröskoski, Suomi
Saabismi ei ole sairaus, koska siittä ei saa kela korvausta ,)
Kysymyksiä: 1 kpl
tiistai, 13. tammikuuta2009 - klo 19.00 (yli 4 vuotta sitten)
Onko kaikki unohtaneet kätevän ruuviperustuksen? Maa ja routaeristeet säilyy ehjinä. Elävä pintamaa kannattaa silti poistaa terassin alta. Sitten suodatinkangas ja soraa päälle.
torstai, 14. toukokuuta2009 - klo 12.57 (yli 4 vuotta sitten)
Hei. Kuinka monta "paalua" tarvitaan tuollaisen 5x5 m terassin pohjaksi. Käviskös esim 4 kpl kulmiin ja muut kannattimet vaikka laattojan varaan? -Kari