Terve!
Olen rakentanut kaksiosaisen varasto/aitta rakennuksen, ja tarkoituksena on eristää aittapuoli syksyn- ja keväänajan käyttöä varten. Lähdin hieman liian hätäisesti rakentamaan ajattelematta eristämisasioita, ja kiinnitin ulkoverhouspaneelit suoraan runkotolppiin. Tämähän ei tietenkään ole hyvä ratkaisu eristämisen takia, ja kysyisinkin miten kannattaa edetä eristämisen kanssa. Viileillä keleillä lämmitys hyvin satunnaista.
Tämän hetkinen rakenne käy ilmi kuvasta --> http://www.flickr.com/photos/58248999@N05/5977498036/
(Kyllästetyt aluspuut ovat tolppien päällä, noin 50cm maanpinnasta)
Ilmeisesti ilmarako ulkoverhouksen taakse olisi välttämätön, joten toimiiko seuraavanlainen rakenne --> http://www.flickr.com/photos/58248999@N05/5977498104/
Ajatuksena rimoilla tehdä tilaa ulkoverhouksen ja taakse, jonka jälkeen tulisi tuulensuojalevy (tai bitumipaperi) + eriste 50-100mm + höyrynsulku + sisäpanelointi.
Vai onko ilmaraon järjestämiseen järkevämpää ratkaisua?
|
|
Jäsennro:
237936
|
|
Kysymyksiä:
1
kpl
|
| |
|
|