Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36505)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Perustukset aihealue Edellinen | Seuraava

Betonivalun kuivuminen

Perustukset

pvm: 24.11.2011 18:00:53  
Kantava laatta on nyt kuivunut 9 viikkoa, laatassa on 16 cm betonia. Viimeiset 3 viikkoa on ollut puhaltimet päällä, ilman lämpötila 20 astetta ja kosteusprosentti vaihtelee 30-50 välillä.

Koska siihen uskaltaisi lattian valaa? Aikaisemmin mestari puhui että parin viikon päästä, nyt ehdottaa tammikuun puoliväliä..

Jäsennro: 300865
Kysymyksiä: 3 kpl



Betonivalun kuivuminen

Perustukset

pvm: 24.11.2011 18:00:53  
... Parhaan tiedon saat, kun mittautat betonin kost ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

torstai, 24. marraskuuta 2011 - klo 20. 59 (yli 183 vuorokautta sitten)
Jos jotain meinaat päälle valaa niin voit tehdä sen vaikka heti, jos meinaat taasen pinnoittaa jollain niin kannattanee varmaan tehdä porareikä mittaus niin saat kosteuden selville.

Viestejä: 5 kpl
torstai, 24. marraskuuta 2011 - klo 21. 04 (yli 183 vuorokautta sitten)
Joo, siis varsinainen lattiavalu lämmityskaapeleineen ja styrokseineen tulee laatan päälle.

Viestejä: 1 kpl
perjantai, 25. marraskuuta 2011 - klo 7. 50 (yli 183 vuorokautta sitten)
Betonihan kuivuu ihanneolosuhteissa noin sentti per viikko. Ihanolosuhteet tarkoittaa vähintään 20 astetta lämpöä ja hyvää tuuletusta ja kosteuden poistoa.

Laattasi siis kuivaisi ihanneolosuhteissa 16 viikossa. En osaa sanoa pitääkö alemman laatan ylipäätään kuivua ennenkuin ylempi valetaan. Sen jälkeenhän alempi laatta ei pääse enää kuivumaan kun alaosa on varmaankin maata vasten ja yläpuolella on lähes höyrynsulkuun verrattava styroksi.

Ratkaiseva kysymys onkin, että pitääkö alemman laatan kuivua vai ei. Jos ei tarvi niin seuraava valu vaan päälle heti. Jos taas sen pitää olla kuiva niin odottelisin ainakin sen 20 viikkoa ekan laatan valusta ennenkuin valaisin seuraavan.

Joku viisas varmaan osaa vastata noihin esittämiini kysymyksiin niin sen jälkeen sinulle on selvä mitä teet.

Viestejä: 13 kpl
perjantai, 25. marraskuuta 2011 - klo 8. 29 (yli 183 vuorokautta sitten)
Jos kantava laatta on kerrosten väliällä kuivuu laatta myös alaspäin. Kuivuminen riippuu betonin vesisementisuhteesste ja tietenkin olosuhteita. Jos lattojen väliin ei tule askeläänieristystä voidaan pintalaatta valaa vaikka heti kantavan laatan valun jälkeen.
Lattioissa kannattaa käyttää notkistettua betonia, jolloin saadaan pois ylimääräinen vesi betonista, jota ei tarvitse haihdutaa rakenteessa.
Jos tarvitsette tietää betonin kosteuden nyt, mitatkaa se porareikämittauksella.

Viestejä: 182 kpl
perjantai, 25. marraskuuta 2011 - klo 8. 58 (yli 183 vuorokautta sitten)
Kannattaa mitata sen laatan kosteus.Tuo 1cm/ viikko ei ole mikään mittari.

Eipähän onnistunut tuokaan.
Viestejä: 1889 kpl
perjantai, 25. marraskuuta 2011 - klo 12. 28 (yli 183 vuorokautta sitten)
Toivottavasti olet hionut laatan pinnan. Nopeuttaa kuivumista aika paljon. 1cm/viikko on yhtä tarkka mittari kuin ennustaa säätä sammakosta. Mittaa kosteus ja mieluiten porareikämenetelmällä.

rakennusinsinööri
Viestejä: 134 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle