Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(36505)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Maalaustyöt aihealue Edellinen | Seuraava

Parketin maalaaminen

Maalaustyöt

pvm: 22.8.2011 09:49:13  
Tervehdys!

Olisin kysellyt muiden kokemuksia parketin maalaamisesta. Juuri hankitussa asunnossa on muutaman vuoden ikäinen kirsikkaparketti, joka on päällisin puolin suht hyvässä kunnossa. En kuitenkaan pidä yhtään parketin sävystä ja kuviosta. Vaihtoehdot ovat siis joko parketin vaihtaminen uuteen tai maalaaminen valkoiseksi. Haluaisin kuitenkin kuulla muiden kokemuksia parketin maalaamisesta ennen päätöksen tekoa.

Jääkö lattiaan rakoja/kuvioita maalaamisen jälkeen vai onko pinta tasainen? Tämä toki riippuu varmaan parketin kunnostakin...

Vaikuttaako parketin maalaaminen jotenkin alla olevan lattialämmityksen toimintaan?

Kiitän jo etukäteen vastauksista!

// Jon

Jäsennro: 302973
Kysymyksiä: 7 kpl



Parketin maalaaminen

Maalaustyöt

pvm: 22.8.2011 09:49:13  
... Lattialämmityksen toimintaan maalaus ei vaikuta. Maali ei ole tasoite. Tietyt parketin kuviot ja saumakohda ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





Kysymykseen/vastaukseen on liitetty lisäinformaatio linkki ->>


   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

maanantai, 22. elokuuta 2011 - klo 12. 06 (yli 278 vuorokautta sitten)
Se maalaaminen ei ehkä ole paras ratkaisu, mutta onhan se mahdollista.

Eipähän onnistunut tuokaan.
Viestejä: 1889 kpl
maanantai, 22. elokuuta 2011 - klo 13. 26 (yli 278 vuorokautta sitten)
Kiitos vastauksestasi. Tiedän, että se on mahdollista. Nyt kiinnostaisi kuitenkin kuulla hiukan tarkempia yksityiskohtia ja kokemuksia aiheesta.

Viestejä: 7 kpl
maanantai, 22. elokuuta 2011 - klo 14. 58 (yli 278 vuorokautta sitten)
Pintalakka hiotaan mattapinnalle ja maali levitetään telalla 2-3 sivelyä. Näin minä tekisin.

Viestejä: 1812 kpl
maanantai, 22. elokuuta 2011 - klo 22. 31 (yli 277 vuorokautta sitten)
Noin radikaali toimenpide on aina kokeilu. Yleispätevää varmaa ohjetta on paha antaa.
Kannattaa kuitenkin tiedostaa, että kirsikka on "ronkeli" sille tarjottaville aineille, - niin lakoille kuin maaleillekkin.

Sisäpuolinen rakentaminen
Ajattele, kysy, toteuta
Viestejä: 1362 kpl
tiistai, 23. elokuuta 2011 - klo 14. 01 (yli 277 vuorokautta sitten)
No jos ei siitä lattian nykyisestä kuosista ollenkaan pidä, on maalaamisessa riski aika pieni - tuskin se nimittäin ainakaan huonommaksi menee.

Itse olen maalannut mustalla Betoluxilla pitkää ja leveää mäntylankkuparkettia ja upea tuli. Tuo tosin oli ihan alunperinkin tarkoitus maalata, koska haluttiin jäljitellä lankkulattiaa. Tilasin siksi parketinkin puuvalmiina eli siinä ei ollut lakkaa tms. pinnassa.

, Helsinki
Viestejä: 99 kpl
tiistai, 23. elokuuta 2011 - klo 22. 30 (yli 276 vuorokautta sitten)
Kiitos vinkeistä! Itsellä on käynyt mielessä samat ajatukset siitä, että riskithän ovat melko pienet. Vaihtoehtoina kun tässä ovat joko maalaus tai roskis. Tuo puuvalmis kävi itselläkin mielessä, mutta ei kylläkään mänty. Sehän on oikeastaan loistava idea, koska mänty taitaa olla se edullisin parketeista. Saako udella minkä merkkisen/mallisen mäntyparketin asensit? Itseänikin viehättää lankkulattiamainen look.

Viestejä: 7 kpl
keskiviikko, 24. elokuuta 2011 - klo 7. 31 (yli 276 vuorokautta sitten)
No toivottavasti ei mene luvattoman mainostamisen puolelle, mutta Timberwisea se on. Mäntyhän on pehmeä puulaji, mutta meillä ainakin tavoiteltuun ilmeeseen kuopat ym. kuuluu eli kuluminen ei haittaa. "Lankut" ovat pisimmillään 2,5 metriä pitkiä ja muistaakseni 185 mm leveitä. Lukkopontit on, joten oli erittäin helppo asentaa. Laitoin tuota, koska alla on betonilaatta eikä ollut korkeussuunnassa mahdollisuutta koolata ja tehdä tilaan oikeaa lautalattiaa.
Tuo on meillä keittiössä ja eteisessä ja vuosittain olen sen huoltomaalannut.

, Helsinki
Viestejä: 99 kpl
torstai, 25. elokuuta 2011 - klo 9. 01 (yli 275 vuorokautta sitten)
Sukulaiseni on maalannut vanhan parkettinsa valkoiseksi. Maalaus meni muistaakseni näin: 1. hionta 2. primer 3. maalaus kahteen-kolmeen kertaan. Suurimmat saumat jäävät näkyviin ja samaten epätasaisuudet. Maali on muuten kestävä käytössä, mutta koirien kynnet irrottavat maalia sieltä missä kulkevat.
Heillä oli parkettina sauvaparketti joka koostui niistä ~15*15 cm neliöistä. Ajatus sama kuin sinulla, ensin kokeillaan ja sitten vaihtoon jos tulee huono. Mielestäni lopputulos oli kuitenkin ok.

Viestejä: 9 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle