Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(35729)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Maa- ja pohjarakenteet aihealue Edellinen | Seuraava

Rossipohjan kosteusprosentti

Maa- ja pohjarakenteet

pvm: 18.7.2010 19:11:52  

Kun oli aikaa kesälomalla tutkailla talon kuntoa ja laitteita, niin huomasin, että kosteusprosentti vuonna 2005 valmistuneen taloni rossipohjassa oli niinkin korkea kuin 83 %.

Mikä mahtaa olla raja-arvo, jonka ylittämisestä pitäisi olla huolestunut? Olen tarkistanut rossipohjan silloin tällöin ja silmämääräisesti kaikki vaikuttaa olevan kunnossa (= ei näkyvää kosteutta tms.).

Onko oletettavaa, että kosteusprosentti on kesällä korkeampi kuin talvella? Valitettavasti en ole kovin aktiivisesti seurannut kosteusprosenttia, mutta muistelisin, että aiemmin se ei kyllä ole ollut lähelläkään tuota 83 %.

Talopaketin mukana tuli kosteudenpoistaja, mutten ole kytkenyt sitä päälle, koska ohjeissa sanotaan, että tällöin pitäisi tuuletusluukut sulkea ja moinen ajatus on tuntunut hieman uskaliaalta, kun aina on kehotettu pitämään tuuletuslukut avoimena. Sitä paitsi mistä ihmeen syystä ne tuuletusluukut on sinne asetettu jos ne pitää saman tien sulkea? Eikö pakettifirma luota omaan tuotteeseensa? Mikseivät he sitten alun perin ole tehneet sokkeleita ilman tuuletusluukkuja?

Olisiko järkevää laittaa kosteudenpoistin päälle siinä tapauksessa, että kosteusprosentti laskee alle tietyn kriittisen raja-arvon? Ja tällöin sulkea tuuletusluukut (tai olla sulkematta jos kosteusprosenti saa alle raja-arvon sulkematta luukkuja)?

Kommenteista etukäteen kiittäen.


Jäsennro: 248815
Kysymyksiä: 1 kpl



Rossipohjan kosteusprosentti

Maa- ja pohjarakenteet

pvm: 18.7.2010 19:11:52  
... Kun ulkolämpötila on +25 ºC ja kosteus on 60 %RH, ryömintätilan lämpötila vielä talven jäljiltä on 19 astetta, ilman kosteus on 86 %RH. Sateella ulkoilman lämpötila on +22 ºC, ja ilman kosteus on 90 %RH, tällöin ryömintätilassa saavutetaan kastepiste. Ongelma on elokuussa jo pois, kun ryömintätilan rakenteet ovat lämmenneet. Tärkeää on, että tuuletus todella toimii. Varsinkin ruotsalaisissa järjestelmissä on alettu k ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

sunnuntai, 18. heinäkuuta 2010 - klo 22. 25 (yli vuosi sitten)
Kiitoksia vastauksesta! Pari pientä jatkokysymystä: Ryömintätilassa näyttää olevan lämpötila 22 astetta, muuttaako vastaustasi mitenkään? Kun elokuu koittaa niin voinko olla rauhallisin mielin jos kosteusprosentti on painunut alle 70:n?

Viestejä: 1 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle