Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(35722)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Lämmitys aihealue Edellinen | Seuraava

kaukolämpö ja ääni/meteli

Lämmitys

pvm: 21.12.2005 21:56:55  
olemme suunnittelemassa kivitalon rakentamista vuoden kuluttua ja ainoa mahdollinen lämmitysmuoto on kaukolämpö. nyt on kuitenkin tullut esille, että osa rakentajista sijoittaa teknisen tilan autotalliin nimenomaan kaukolämpökeskuksen aiheuttaman metelin vuoksi. Ääni syntynee kuristusventtiilien aiheuttamista paineenalennuksista. Kysymykseni onkin, että kuinka suuri ongelma tämä ääni on, onko ongelma samanlainen kivi- ja puutaloissa.
Jäsennro: 59000
Kysymyksiä: 1 kpl



kaukolämpö ja ääni/meteli

Lämmitys

pvm: 21.12.2005 21:56:55  
... Ensimmäinen kerta, kun kuulen, että kaukolämmön lämmönvaihdin aiheuttaa ylimääräistä ääntä. Kierto ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle