Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 10 kpl/vrk. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(35722)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys    kaavio2 Kodin sähkönkäytön säästövinkit

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Julkisivut aihealue Edellinen | Seuraava

Lujalevy verhoilukiven pohjaksi/taustaksi

Julkisivut

pvm: 21.7.2010 20:19:23  
Julkisivun alaosaan olemme laittamassa ns. verhoilukiveä

Tarvitsisin varmistusta seuraaviin kysymyksiin;
- soveltuuko lujalevy ( 9mm ) verhoilukiven kiinnitykseen
- vaaditaanko ulkotiloissa kiinnityslaastilta jotain erityisiä ominaisuuksia
- millainen 9mm lujalevyn koolausvälin tulisi olla tässä ko. tapauksessa.

Kiitos etukäteen kommenteista
Jäsennro: 131416
Kirkkonummi
, Suomi
Oman projektin TI-mies
No pain no gain
Kysymyksiä: 3 kpl



Lujalevy verhoilukiven pohjaksi/taustaksi

Julkisivut

pvm: 21.7.2010 20:19:23  
... Tilanne on sellainen, että vastaajan pitää tuntea koko rakenne. Tietämättäni voin antaa vääriä ohjeita. Kun levyn va ......

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin





   
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies


 
Kysymyksestä on keskusteltu keskustelupalstalla ->>
Alla viimeismmät 5 keskustelu viestiä

keskiviikko, 21. heinäkuuta 2010 - klo 23. 29 (yli vuosi sitten)
Kiitos nopeasta vastauksesta...

Lisätietoa rakenteesta;
kyseessä Lammi -kivitalo, johon halutaan julkisivun alaosaan verhoilukiveä. Kiven asennus suoraan ulkoseinäharkkoon ei tule kyseeseen, koska verhoilukiven kiinnityspinta on saatava n. 40 mm ulos ulkoseinän pinnasta. Tähän syynä toinen verhousmateriaali, UTV 28x195 hirsipaneeli, jolla talo vuorataan 2/3 yläosastaan. Tämä paneeli tulee koolauksineen/tuuletusväleineen 60 mm ja nurkissa 88 mm koholle. Kivillä verhoiltu alaosa halutaan siis ulommaksi kuin yläpuolen hirpanelointi...näkökysymys. Tämä siis taustaksi tälle kyselylle.

Verhouskiven valmistajan asennusohjeessa sanotaan esim. EK Cyprocin koolausväliksi 400 mm. Tosin tuo 300 mm voisi olla parempi, koska lujalevy ohuempi kuin 12 mm ek cyproc.
Suurin kysymysmerkki on kuitenkin tuo itse lujalevy, onko toimiva tuote ulkona ja pysyykö siinä verhoilukivet kiinni. Onkohan lujalevyssä joskus ollut jotain ongelmia laastilla kiinnityksessä vai onkohan se jokin perätön huhu vaan? Entä tarvitseeko lujalevyn pinta käsitellä jollakin pohjustus-/primer-aineella ennen kiinnitystä?

, KirkkonummiSuomi
Oman projektin TI-mies
No pain no gain
Viestejä: 7 kpl
torstai, 22. heinäkuuta 2010 - klo 14. 21 (yli vuosi sitten)
Ite vetelin justiinsa sauna verhoilukivet lujalevyyn cascon laastilla. Tuntuu olevan tiukassa. Tietty ulko-olosuhteen voip olla asia erikseen. Eti rautakaupasta sellainen myyjä joka osaa tehdä muutakin kun täyttää hyllyjä ja kysy siltä. Kaikella kunnioituksella nuorisoa kohtaan mutta ne 15v kesäharjoittelijatytöt ei välttämättä rakentamisesta ole ehtineet oppia vielä=)

Viestejä: 173 kpl
maanantai, 20. kesäkuuta 2011 - klo 10. 44 (yli 237 vuorokautta sitten)
Laitoin pari vuotta sitten lujalevystä kiukaan taustalevyt. Kiinnitin sen pintaan isot "kivi"pintaiset kaakelit saneerauslaastilla. Kaakelit on nyt irronneet (kiukaan kuumuudesta johtuen), mutta kiinnityslaasti on tiukasti lujalevyssä kiinni. Eli saneerauslaasti kyllä istuu tiukasti lujalevyssä.

, ILMAJOKISuomi
Viestejä: 2 kpl
Lisää oma kommenttisi tähän kysymykseen/vastaukseen


Tarvitset Rakentaja.fi tunnukset voidaksesi lisätä kommentin



<<-- Takaisin edelliselle sivulle