Miten Rakennusmääräyskokoelman osaa C2 tulee tulkita, kun kylpyhuone on iso. Tässä tapauksessa yli 30 m2.
1:100 lattiakaadon toteuttaminen rupeaa olemaan aika hankalaa, kun tilalla on pituutta lähes 10 metriä. Tilassa on erillinen suihkukoppi sekä WC-tila (ovettomat) ja lisäksi vielä amme keskellä lattiaa suuremmassa tilassa.
Kylpyhuoneessa on kolme lattiakaivoa: suihkussa, ammeen alla sekä wc-tilassa (lattian pesua varten). Suihkutilan lattia on hieman muuta lattiaa alempana ja siellä on hyvä kaato Unidrain lattiakaivoon. Paikalliskaatojen tekeminen muualle on hankalampaa 600x300x20 luonnonkivellä, joka asennetaan lähes puskuun ja hiotaan asennuksen ja saumauksen jälkeen. Ammeen alla lattia ajateltiin jätettävän niinikään muuta lattiaa alemmaksi.
Eli kysymys kuuluu miten Rakennusmääräyskokoelman osan C2 määräyksiä tulee tulkita:
7.3.1
Lattian kaltevuuden on oltava sellainen, että vesi valuu esteettä lattiakaivoon. Vedeneristyksen ja lattiakaivon liitoksen on oltava niin tiivis, että vesi ei pääse vedeneristyksen alapuolisiin rakenteisiin vaikka vedenpinta kaivossa nousisi liitoksen yläpuolelle.
7.3.1.2
Lattian kaltevuuden tulee olla vähintään 1:100. Vesilaitteet ja lattiakaivot sijoitetaan siten, ettei vesi valu märkätilan lattialta muihin tiloihin.
Ohjeet ovat järkeviä pieneen tilaan, mutta suuremmassa tilassa tulee tulkintavaikeuksia.
Myös koko tilan seinien kosteussulku sertifioidulla järjestelmällä tuntuu hieman liioittellulta.
...
Kun tilassa on kolme lattiakaivoa, ei pitäisi olla kovin hankalaa toteuttaa rakennusmääräysten kaltevuusvaatimusta. Ammeen asennuksessa pitää ottaa huomioon, että vesi pääsee lattialta myös ammeen alla olevaan lattiakaivoon. Isolla laatalla kaatojen toteuttam
......
Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen
kokonaan. Jäseneksi liittyminen
on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.