Kysy, niin vastaamme

  • Palstalla voit esittää rakentamisaiheisia kysymyksiä, joihin alan ammattilaiset vastaavat.
  • Voit myös lukea jo esitettyjä kysymyksiä ja vastauksia.
  • Kysymyksiin vastataan pääsääntöisesti yhden arkivuorokauden kuluessa.
  • Palvelun suosion kasvun myötä olemme joutuneet rajaamaan vastausten määrän 70 kpl/vko. Yksi kysymys / kysyjä / vrk.
  • Puutarha-aiheisia, kasveihin ja niiden hoitoon liittyviä kysymyksiä voit käydä lukemassa ja esittämässä Puutarha.netin Kysy, niin vastaamme -palstalla.
Huom. Ennen kuin teet kysymyksen, tarkista haun avulla, onko joku muu tehnyt jo vastaavan kysymyksen.

Kysy vastaamme palstan etusivulle
 

Hae

(39477)

Kysy uusi

sivu Rakennustekninen kysymys    kaavio  Rakennusoikeudellinen kysymys   

Näytä

 Kahden viimeisen viikon kysymykset    Suosituimmat kysymykset/vastaukset
Näytä Hankkeen valmistelu aihealue Edellinen  | Edellinen

Kysymys: Talopaketit vs pitkä tavara

Hankkeen valmistelu

pvm: 18.8.2012 22:26  
Onkohan olemassa tarkkaa tietoa siitä mikä vaihtoehdoista tulee omatoimirakentajalle kustannuksiltaan halvimmaksi, pakettitalo säältä suojaan pystytettynä vai pitkästä tavarasta itse tehty?

Tässä tulisi kyetä ottamaan huomioon se tosiseikka että omatoimirakentajat maksavat tavarasta kovan summan rautakaupalle. Tehtaalla taas valmiit elementit tehdään nopeasti ja kustannustehokkaasti ja uskoakseni tämä jossain määrin heijastuisi kuluttajahintoihin.

Itseäni kiinnostaisi hintavertailu siitä lähtökohdasta että omalle työlle pitkästä tavarasta tehtynä ei lasketa hintaa.


Toisin sanoen olisi mielekästä tietää kustannusero esim ns. Säältä suojaan vaiheessa olevalle noin 200 neliöiselle rakennukselle niin että toinen olisi talotehtaan elementeistä ja tehtaan puolesta pystytetty ja toinen itse pitkästä tavarasta tehty.
Kysymyksiä: 17 kpl



Vastaus  
Valitettavasti meillä ei ole mahdollisuutta tehdä kyseistä vertailua, koska...

Rakentaja.fi -palvelun jäsenenä voit lukea vastauksen kokonaan. Jäsenenä voit jättää myös oma kysymyksesi veloituksetta. Jäseneksi liittyminen on ilmaista, eikä sisällä kausimaksuja.

Palvelu edellyttää kirjautumista.

Kirjaudu sisään palveluun.
Mikäli sinulla ei ole tunnusta ja salasanaa, saat ne liittymällä palvelun jäseneksi.
Jäsenyys oikeuttaa sinut Rakentaja.fi,Puutarha.net ja Omataloyhtio.fi jäsenpalveluihin




Arvostele vastaus kysymykseen "Hankkeen valmistelu / Talopaketit vs pitkä tavara":
Rakentaja.fi / vastaajat Käyttäjä on mies






Kysy, vastaamme | Keskustelut | Rakentajapörssi | Lomakearkisto | Määräykset ja ohjeet | Rakenneleikkaukset | Laskurit | Rakennusaikataulu
Kustannusarviot | Huoltokirja | Tee Se Itse | Sää | Rakennussanasto | Rakennuspäiväkirja

© Sanoma News Oy