|
Hei,
olemme tässä pohtineet avaimet käteen toimitusta kontio ja Mammuttirren väliltä. Kontion lamellihirren paksuus on 20,5 cm (U-arvo 0,5) ja Mammutilla 27cm (0,41). Kuitenkin kontio tarjoaa pakettiinsa U-arvoiltaan paremmat ovet ja ikkunat. Lisäksi Kontiolla on tuulikaapit siisääntuloissa.
Aluksi ajateltiin, että totta kai Mammutti (hirren paksutta ajatellen) mutta kun ollaan vähän tarkemmin tutustuttu ratkaisuihin, niin emme ole enää kovin varmoja.
Taloon olisi tulossa varaava takka sekä ilmalämpöpumppu, sekä vesikiertoinen lattialämmitys, jota näin aluksi sähköllä lämmitettäisiin. Valitaan vesikiertoinen sen vuoksi että voisi maalämmön joskus liittää siihen.
Itsellä on hieman epävarma olo, eli paljonko toi hirren U-arvo merkitsee energiakulutuksen kannalta?
Ja vielä sellaista tiedustelisin, että kun myyjä kehuu että mitä tiheempi puu niin sitä parempi. Eikös tämä puun hyvyys nyt ole sitten todettavissa tällä U-arvolla?
|