Olemme juuri muuttaneet 1993 rakennettuun omakotitaloon, jossa patteri ja lattialämmitysverkkoon menee SAMA vesi samalta jakotukilta. Ei sunttia. Ei vaan ole. Pattereissa on termostaatit ja lattialämmityshuoneissa on irtoanturit, jotka mittaavat sisäilman lämpötilaa ja ohjaavat siten lattiapiirien menoputkissa olevia termostatteja.
Lattialämmitysputki on piirustusten mukaan 18/13, josta tulkitsen, että ulkohalkaisija on 18 ja sisähalkaisija on 13 miilimetriä.
Olen tutkinut, että normaalisti tuon putken menekki on noin 5m/m2.
Piirustusten mukaan meillä menekki on 2m/m2 kaikissa huoneissa, joissa on kivilattia ja siten lattialämpö.
Kysynkin nyt, että tarkoittaako tämä nyt välttämättä sitä, että 45 asteen ehdoton maksimilämpötila lattiaan menevässä vedessä voidaan surutta ylittää?
Eilen lämpötila nimittäin laski 8 pakkasasteeseen ja lämpökäyrän mukainen menovesi oli maalämpöpumpun mukaan jo 42 asteista.
Katselin tarkemmin käyrää ja vaikuttaa siltä, että 30 pakkasessa menovesi on jo 60 asteen hujakoilla.
Onko tällaisia rakenneratkaisuja, jossa lattioissa on harva putkiveto ja korkea veden lämpötila, tullut jollakin ennen vastaan?
Kysyisin toki edelliseltä omistajalta, mutta hän on kuollut. Sukulaiset levittelevät käsiään ja alkuperäisen rakentajan yhteystietoja en ole saanut selville. Ei kai tämä nyt aivan ainutkertainen tapaus voi olla?
|
|
Jäsennro:
230182
|
|
Kysymyksiä:
2
kpl
|
| |
|
|