Autokatoksen levytys

Autokatoksen seinissä on Gyproc GTS 9 tuulensuojalevyt ja seinien lämmöneristeenä Paroc eXtra vuorivillat. Sisäverhouslevyksi asennetaan Gyproc GN 13 Normaali.
Seinien rakenne takaa, että palonmääräykset seinien osalta täyttyvät. Seuraavaksi vuorossa on autokatoksen kattorakenteiden palonsuojaustyöt.
Autokatoksen kattorakenteisiin asennetaan koolauslaudat, jako k400mm.
Kattoristikoiden välit villoitetaan Paroc eXtra vuorivillalla. Hyvä työskentelykorkeus saatiin säädettyä Cramosta vuokratuilla telineillä.
Tyyppihyväksynnän mukaan kivivillan paksuus on vähintään 100 mm.
Villoituksessa käytettiin juuri ristikoiden väliin, k900 jaolle sopivaa vuorivillaa. Näin säästytään turhalta leikkaamiselta ja vältetään hukkapaloja.
Palonsuojaukseen käytettiin Gyproc PROTECT F GF 15 levyä, joka on palonsuojaukseen kehitetty erikoislevy.
Väli- ja yläpohjissa tyyppihyväksynnän mukaan tehtynä, yhdellä GF 15 levytyksellä ja oikealla kivivillatyypillä päästään 30 minuutin paloluokkaan.
Palonsuojalevyt paikoillaan ja koolaus katon panelointia varten on tehty.
Rakennusaikainen ovi paikoillaan. Samoin lipan alueelle on kattotiilet asennettu. Seuraavaksi on vuorossa kattotiilien asennustyöt.
tv - rakentaja.fi TV
0/10
Toista
Pause

Julkaisupäivämäärä
24.8.2007
Kysy, vastaamme | Keskustelut | Rakentajapörssi | Lomakearkisto | Määräykset ja ohjeet | Rakenneleikkaukset | Laskurit | Rakennusaikataulu
Kustannusarviot | Huoltokirja | Tee Se Itse | Sää | Rakennussanasto | Rakennuspäiväkirja

© Sanoma News Oy