perjantai,
18.
tammikuuta
2008
Tontti ostettu ja kauppakirjat tehty. + Kommentoi (0 kpl)
maanantai,
14.
tammikuuta
2008
Ensimmäinen tapaaminen Suunnitelijan kanssa, mukana myös urakoitsija. Käytiin läpi marssijärjestystä sekä meidän toiveita. Lähdettiin liikkeelle kellarillisen talon valmiista pohjasta poisitamalla kellari heti alkuun ja laajentamalla muita kerroksia. Pohjaa myös muuten käännettiin peilikuvaksi ja huonejärjestystä muutettiin. + Kommentoi (0 kpl)
maanantai,
7.
tammikuuta
2008
Tontti ostetaan sukulaiselta ja tänään tontin hintakin lyötiin suullisesti lukkoon. + Kommentoi (0 kpl)
torstai,
3.
tammikuuta
2008
Kävin kaupungilta varmistamassa että aikomamme tyyppinen talo (mallikuvilla) on mahdollista toteuttaa kaava-alueella olevaan tonttiin, jonka aijomme ostaa. Kaupungin mukaan ei mitään esteitä, kunhan kattokaltevuus pysyy kaavamääräysten mukaisena. Muuten suhteellisen vapaata kaava-aluetta rakentamisen suhteen. + Kommentoi (0 kpl)
tiistai,
1.
tammikuuta
2008
Vuoden vaihteessa päätettiin ottaa Halvempi kahdesta ehdokas tontista. Tämä tontti on kauempana keskustasta, mutta on myös isompi ja rauhallisempi kuin toinen tontti ehdokas. + Kommentoi (0 kpl)
[riviä: 205kpl, [kt] sivu: |< << 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21 >|] |