| |
[viestejä: 5kpl, [kt] sivu: 1]
|
|
tiistai,
16.
lokakuuta
2007 - klo 19.
26 (yli 5 vuotta sitten)
Rivitalohuoneistossamme on ollut alunperin painovoimainen Ilmanvaihto ja erittäin seisova
sisäilma. Laitoimme koneellisen poiston (ei lämmön talteenottoa) jonka epäilemme nyt imevän
pahaa hajua kämppään mm. ullakolta. Ilmeisesti huoneistoa ei ole tehty
koneellista poistoa ajatellen. Jokaisessa huoneessa on ikkunassa korvausilmaventtiili joka säätyy ulkoilman lämpötilan mukaan. Olisiko ilmalämpöpumpusta apua
ongelmaan vai jokin muu ratkaisu? Ilmalämpöpumppuhan tuo lisäilmaa ulkoapäin ja koneellinen
poisto vie ulos. Näin ajatellen koneellinen poisto saisi siitä ilmaa ja lämmityksessäkin säästäisi, koska huoneistossamme on suora sähkölämmitys.
|
| |
|
|
tiistai,
16.
lokakuuta
2007 - klo 19.
34 (yli 5 vuotta sitten)
Ilmanvaihtojärjestelmän hankinta ja huolto kuuluu taloyhtiölle, ei osakkaalle.
|
| |
|
|
tiistai,
16.
lokakuuta
2007 - klo 20.
23 (yli 5 vuotta sitten)
"Näin ajatellen koneellinen poisto saisi siitä ilmaa ja lämmityksessäkin säästäisi"
Etpähän säästä, poista se koneellinen, sillä nyt se suuremmalla syyllä ottaa korvausilman, kuten yleensä, aina sieltä mistä se järjestelmä helpoimmin saa. Yhtä hyvin se korvausilma saattaa tulla sieltä esim. lattian rajasta tai hormista tai...
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 9.
40 (yli 5 vuotta sitten)
Ilmalämpöpumppu ei tuo lisäilmaa mistään. Se kierrättää huoneiston sisäilmaa sisäyksikön läpi lämmittäen tai viilentäen sitä.
Yksi vaihtoehto on että heivaat sen poistopuhaltimen kun siihen ei kuitenkaan ole lupia ja asennutat taloyhtion luvalla ilmälämpöpumpun hyvällä suodattimella, happirikastimella ja ionisaattorilla. Näillä vermeillä varustettu ILP:n pitäisi parantaa sisäilman laatua huomattavasti.
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 10.
49 (yli 5 vuotta sitten)
Kuten jo edellä on todettu, niin koneellisen poiston lisäämisen johdosta korvausilmaa tulee nyt muualtakin kuin korvausilmaventtileistä, joiden kapasiteetti ei enää riitä (ilmeisesti niitä ei ole mitoitettu koneellista poistoa ajatellen.)
Vanhoissa rivitaloissa ei ole kovinkaan paljon panostettu rakenteiden liittymien tiiveyteen, ja niinpä ilmaa voi tulla nyt esim. alapohjan ja seinän liittymien kautta ja se ei mitään puhdasta tai hajutonta yleensä ole.
Aika yleisiä ongelmiahan nämä ovat, joten kyllä niihin ratkaisujakin on keksitty. Asia kuuluu kuitenkin taloyhtiölle, eli isännöitsijän kautta tämäkin homma on laitettava käyntiin.
|
| |
|
| |
[viestejä: 5kpl, [kt] sivu: 1] |