| |
[viestejä: 13kpl, [kt] sivu: 1,2 >> >|]
|
|
tiistai,
16.
lokakuuta
2007 - klo 15.
14 (yli 5 vuotta sitten)
Tarkoitus olisi kasata ja eristää ilmastointiputket itse ja olen pähkäillyt seuraavia asioita ennen asennuksen aloittamista. Onko mitään eroa tekeekö sivuhaarat T-kappaleilla vai lähtökauluksilla? Tulopuolella luulisi aiheuttavan hieman lisää vastapainetta, mutta lieneekö tuolla merkitystä. Lähtökaulukset ovat selvästi halvempia ja putkia ei tarvitse katkoa meidän tapauksessa niillä niin paljoa.
Luinkin jo jostain että huoneiden tuloihin kannattaa laittaa kulman tilalle T-kappale. Vähentää kuulemma meteliä merkittävästi. Päätetäänkö kanava silloin suoraan T-kappaleen vaakapäähän?
Peltiputkien katkomiseen pistosaha hyvä. tuloilma huoneeseen noin metrin päästä ikkunoista ja 90 asteen kulmassa sisäkaton pintaan nähden. Onko vielä jotain muita vinkkejä, joita muistaa tai ottaa huomioon? Kannattaako hankkia höyrynsulun läpivientikaulukset? Millaiset venttiilit on parhaat?
|
| |
|
|
tiistai,
16.
lokakuuta
2007 - klo 19.
23 (yli 5 vuotta sitten)
Sivuhaarat teimme lähtökauluksilla kun halvempia kuin nuo t-haarat. peltiputken katkasuun kannattaa käyttää kulmahiomakonetta (sama terä kuin raudan katkasuun). Ja kun laitat villaa putken päälle niin muista: mitota eristepalat reilusti isommiksi ja hanki sikana teräslankaa villan kiinnittämistä varten (139 neliön villoittamisen jälkeen viisastunut).
|
| |
|
|
tiistai,
16.
lokakuuta
2007 - klo 22.
50 (yli 5 vuotta sitten)
"Kannattaako hankkia höyrynsulun läpivientikaulukset?" Kannattaa ehdottomasti, sillä se hyödyttää vain niiden myyjää ja valmistajaa ja käytössä teelmä on seula siitä huolimatta.
Tee höyrynsulkuun noin puoli - yksi sentiä avarampi reikä, jolloin sen voit sitten tiivistää putken ympärille uretaanivaahdolla, vaikkapa molemmin puolin. Sen höyrynsulun on jäätävä uretvaahdon väliin. Onpahan tiivis. Toimii myös paremmin kuin pilkunviilaajien viisastelu.
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 7.
45 (yli 5 vuotta sitten)
Läpivientikappaleiden ostamisella menetät säästöhyödyn, jonka saat t-kappaleiden korvaamisesta. Kalliita tarra-arkkeja ovat.
Putkien katkomisesta rälläkällä ja varsinkin sen kannattavuudesta olen kyllä vähän eri mieltä (ulf?). Ainakin tällöin joutuu katkomaan ulkona ja sielläkin harkiten. Lisäksi putkien sisäpinnan pinnoitus ei kait oikein hyvää tykkää kipinätyöstöstä. Pistosaha on ok. Puukkosahallakin onnistuu. Olemassa on myös tarkoitukseen tehty työkalu mutta kertarakentajalle (sekin) liian kallis ostos.
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 9.
24 (yli 5 vuotta sitten)
itse katkoimme peltiputket talon sisällä, talo edelleen pystyssä kun emme tulipaloa saaneet aikaan. mun ymmärtääkseni peltiputkissa ei ole pinnoitetta (tavallista peltiä) joten ei pois sulje rälläkkää.
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 11.
41 (yli 5 vuotta sitten)
No ihan tavallista peltiä se ei ole, vaan sinkittyä sellaista. Ainevahvuus tosin niin pieni, että rälläkästä ei leikkauspintakaan tykkää kyttyrää. Kun putki lisäksi eristetty kunnolla, niin putken elintila melko stabiili ja ruostumistakaan ei haittaavassa määrin pääse syntymään.
|
| |
|
Etusivulla
Keskusteluketjujen automaattiset etusivun aiheet. |
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 11.
57 (yli 5 vuotta sitten)
Ja sitten kun vielä jatketaan materiaalitekniikkaa, niin sinkkihän on uhrautuva metalli. Eli levyn pinnoissa oleva sinkki suojaa terästä. Sinkki pyrkii "ryömimään" myös leikkauspintojen suojaksi. Tuollainen sinkitystä nauhasta valmistettu iv-putken katkaisupinta kestää ruostumatta normaaleissa sisäolosuhteissa. Siinä ei juuri tuo katkaisumenetemä vaikuta, paitsi että rälläkkä (ainakin jos on paksu laikka) lämmittää putkea hieman ja sinkki saattaa sulaa pois hieman isommaltakin alalta, kuin pelkästä leikkauspinnasta. Mutta kuten todettua ei juuri vaikuta lopputulokseen.
|
| |
|
|
keskiviikko,
17.
lokakuuta
2007 - klo 17.
00 (yli 5 vuotta sitten)
Rälläkkään on olemassa ja saatavilla erikoisen ohuita leikkaukseen tarkoitettuja laikkoja, jotka ei kipinöi ollenkaan, jälki on kuin laserilla leikattu.
|
| |
|
|
perjantai,
23.
marraskuuta
2007 - klo 22.
10 (yli 5 vuotta sitten)
Kuviosaha on kyllä paljon parempi kuin rälläkkä. kuviosaha ei tule niin paha ääni ja menee ehkäpä jopa helpompi putki poikki kuin rälläkällä. kuviosahalla ei myöskään kipinöintiongelmaa. aloituskohdan voi tehdä joko poralla tai puukolla, tai sitten alkaa vaan pokkana sahaamaan vinosti.
|
| |
|
|
lauantai,
24.
marraskuuta
2007 - klo 1.
40 (yli 5 vuotta sitten)
Jos palataan alkuperäiseen kysymykseen niin vastaus :
Laiskat(rikkaat) käyttävät t-kappaleita mutta sen sijaan rehdit rakentajat(köyhät duunarit) jaksavat uurastaa sen kuviosahan tai peltisaksien kanssa tehden täydellisiä ellipsejä lähtökauluksille jolloin ilmanvastus on mahdollisimman pieni. Näin.
|
| |
|
| |
[viestejä: 13kpl, [kt] sivu: 1,2 >> >|] |