http://www.taloyhtio.net/korjausjaremontointi/default.html
Se on moi ! Laitan tähän ensin linkin, luepas siitä jos löytyisi jotain apua. En ole oikein selvillä, onko kysymyksessä kerron- rivi vai omakotitalo. Kun kuitenkin mainitset isännöitsijän, se selvittää jotain. Tässä muurissa jossa asun on juuri nyt menossa, saunojen teko buumi. Talon 28 huoneistoon tehdään 3 saunaa ja niissä kaikissa olen sotkemassa mukana. Mielestäni saunan teossa on kaksi tärkeintä asiaa, kosteuseristys ja ilmanvaihto.Teetä se kosteudeneristys työ osuus ammattimiehellä todellakin, sillä mikä surku ja parku siitä syntyy ja jos vettä alkaa ilmestymään alakerran katon läpi.
Olkoon saunan seinärakenne minkälainen tahansa, n. 2 sm. ilmarako seinä välissä ja katon rajassa 1-2 sm. Sitten yksi vinkki, aina mitataan kuinka monta kuutiota on saunan tilavuus, tinkitään siitä. Laitetaan saunan lattia 45 asteen kulmaan lauteen alla, harvemmin siellä kukaan yleensä ryömii. Ja toisekseen, kuinka helppo se pitää puhtaana kun sielläkin tietysti laatoitus. Jos sauna on verekkäin esim. eteisen kanssa, siihen vinonosuuden kohtaan voit tehdä luukun, saat sinne romua ja pontikkapannun piiloon.
Sitä saunan raitista ilmaa saat kun asennat pienen imurin joka vetää ilmaa sisään ja sen ilman johdat 100 mm. letkulla saunan kiukaan päälle. Se saunan puolelle tuleva osuus on oltava 4-5 mm. metallista viemäriputkea, siihen putkeen säätöläppä ja imuri katkaisija pukuhuoneeseen. Se on syytä eristää alkupäästä, koska talvella huurtuu ja sulaa. Kiukaan takana lauta pystyyn ja muualla vaakaan. Sen hinnan tiettää talousmiehet paremmin, minä vain teen mitä käsketään.
Lapinmies sano: sauna ei saa olla niin suuri ettei saa eukkoa kiinni.