|
| |
[viestejä: 2kpl, [kt] sivu: 1]
|
| |
Tämän ketjun alkuperäinen aloitus on tehty kysy, vastaamme palstalta.
Kysymys
Ostimme vuosi sitten 70-luvun ok-talon. Tässä oli ollut vesivahinko ja kuulemma kaikki putket oli vaihdettu 2005, putkiremontista tosin emme ole saaneet mitään dokumenttia vaikka pyysimmekin, niin välittäjältä kuin myyjiltä. Nyt yksi talomme ongelmista on kun meillä lähtee pannuhuoneesta kolme menovesi ja paluuvesi putkee, mutta pattereita on kaikenkaikkiaan 9. Jakotukkeja ei ole missään. Joten saako pattereita ketjuttaa?
Vastaus
Selostuksesi perusteella kyse on ilmeisesti yksiputkijärjestelmästä. Siinä yhdellä putkella jaetaan lämpö useampaan patteriin, ja viimeinen patteri on kooltaan isompi kuin muut. Järjestelmä kehitettiin 1970-luvulla ja se on toimiva. Jos korjauksen tekijä on tiedossa, liikkeestä voi löytyä dokumentit.
Katso tästä kysy, vastaamme palstan tähän ketjuun liittyvä kysymys ->>
|
| |
|
|
torstai,
9.
elokuuta
2012 - klo 9.
42 (yli 286 vuorokautta sitten)
Saa "ketjuttaa", kytkeä rinnan, sarjaan, osittain sarjaan, yksiputkijärjestelmänä, käännettynä paluuna, jakotukkijärjestelmällä ja näiden kaikkien yhdistelmänä.
|
| |
|
|
perjantai,
10.
elokuuta
2012 - klo 10.
58 (yli 285 vuorokautta sitten)
Alkuperäisen kysyjän selostuksen perusteella ei voi edes päätellä millainen järjestelmä on kyseessä. Voihan niitä pattereita "ketjuttaa" mutta voihan putkiakin haaroittaa. Onko pexiä, monikerrosta, rautaa tai kuparia? Onko joku huone kylmänä vai liian kuuma? Mikä se kysyjän ongelma on?
ps.
Jos jotain dokumentteja ehdottomasti haluaa talon mukaan, niin ne kannattaa vaatia ennen kauppakirjan allekirjoitusta. Jälkikäteen niiden (mahdollisesti olemattomien)paperien kinuaminen voi olla vain turhaa oman ajan ja vaivan haaskausta, mikäli tarve on vain periaatteellinen.
|
| |
|
| |
[viestejä: 2kpl, [kt] sivu: 1] |
|
|
|
|