| |
[viestejä: 42kpl, [kt] sivu: |< << 1,2,3,4,5 >> >|]
|
|
keskiviikko,
25.
tammikuuta
2012 - klo 7.
26 (yli vuosi sitten)
"metsänhoitoyhdistykseltä korvauksen". Taitaa olla huhuva tämä. Mutta se on totta että taimikonraivauksen tuotteena syntyy polttopuuksi kelpaavia rankoja. Ilmaisuudesta voi sitten olla ainakin kahta mieltä, ei ne nimittäin ihan itekseen sieltä tule etes liiteriin asti sopivan mittasina pätkinä. Mutta jos on aikaa eikä muuta tekemistä ja haluaa rahoillaan ostaa vaikka sitä mustaa Rellua niin silloin voi ikäänkuin vaihtarina kerätä polttopuita omasta metsästä jos sellaista on.
|
| |
|
|
keskiviikko,
25.
tammikuuta
2012 - klo 9.
29 (yli vuosi sitten)
Palataampa alkuperäiseen kysymykseen. Jos laittaa vesikiertoisen lattialämmityksen, voi sitä vettä lämmittää sähköllä, maalämpöpumpulla, ilmalämpöpumpulla, puukattilalla yms. Eli vesikiertoinen lattialämmitys ei sulje pois mitään lämpölähdettä. Investointina edullisin on suora sähkölämmitys. Siitä voi sitten ryhtyä spekuloimaan. Lämpöpumpuilla saa lisäksi hyvänolon tunnetta kun on omalta osaltaan pelastamassa maailmaa. (Ilmalämpöpumppu hajoaa juuri sillä hetkellä kun se on haukkunut hintansa korkoineen).
|
| |
|
|
keskiviikko,
25.
tammikuuta
2012 - klo 11.
21 (yli vuosi sitten)
Noin suunnilleen se menee.
Kukaanhan ei ole kiistänyt puunkäyttöä lämmityksessä, kun se suoritetaan suunnilleen oikein. On kuitenkin huomattava, että puuta poltettaessa sen tuottamasta/siinä olevasta energiasta menee taivaan eli luojan luomille kuuluisille harakoille suurin osa poltettaessa. Siis kallista on se loppuenergia, mikä jää itselle/polttajalle hyötykäyttöön. Vertauksena sopii miettiä kuinka paljon ostamastanne sähköenergiasta menee taivaan tuuliin heti sitä käytettäessä.
On merkillinen yhdistelmä, joka ei mene tavallisen tallaajan kupoliin, kun on kyseessä MustaRellu ja/tai "teeseitse"-koulu, niin harhaa tulee käsityksiin ja...ja... se krapula, jota kärsijä ei myönnä tai sitten yksinkertaisesti ei tajua.
Onnellinenhan on se käsittämätön/ymmärtämätön, niin minäkin, mutta toisella tavalla/keinolla. Kullakin on tapansa hakea se onnensa, vaikka ei ymmärräkään....mitään.
|
| |
|
konsultti
|
|
| Tiedän kaikesta vähän, mutta mistään en tarpeeksi ollakseni asiantuntija |
|
Viestejä:
294
kpl
|
Lähetä viesti |
|
| |
|
|
keskiviikko,
25.
tammikuuta
2012 - klo 20.
07 (yli vuosi sitten)
Laita taloosi suorasähkölämmitys, takkaleivinuuni ja hyvällä hyötysuhteella toimiva ilmastointikone. Siihen kannattaa panostaa, että tuotettu lämpö pysyy sisällä etkä puhalla sitä poistoilman mukana ulos.
Itselläni on 275m2 kolmessa tasossa ja kokonaissähkönkulutus oli viime pakkastalvena, eli 1.8.2010-31.7.2011 kokonaista 14213 kWh. Edellinen lämmityskausi oli hieman lauhempi,koska sähköäkään ei mennyt kuin vaivaiset 12000kWh. Lämmityssähköä en pysty erittelemään. Omasta metsästä kerättyjä ilmaisia puita meni muutama motti takkaa lämmittäessä.
MustaRellu auttoi ajatuksen juoksussa kun laskeskelin investoinin kannattavuutta. Kelpaa sitä nauttia kun sähkölasku pysyy alhaisena eikä tarvitse maksaa Fortumin johtajien optioita.
|
| |
|
|
keskiviikko,
25.
tammikuuta
2012 - klo 22.
54 (yli vuosi sitten)
"kokonaissähkönkulutus oli viime pakkastalvena, eli 1.8.2010-31.7.2011 kokonaista 14213 kWh....eikä tarvitse maksaa Fortumin johtajien optioita... "
On se ihmeellinen se mustarellu. Vain ne relluttomat varmaan maksavat niitä optioita. En ole huomannut missä se Fortumin laskussa "Käytän rellua"-täppä on? Mieluummin maksan optioita kuin tapan mustalla rellulla itseni ja hoidan kymmenyksilläni ne mustanrellun käyttäjien sairaalahoidotkin ennen heidän veivin heittoaan nurkkaan.
"Omasta metsästä kerättyjä ilmaisia puita meni muutama motti takkaa lämmittäessä." Niinhän se on, että velatkin ovat sitten saatavia ja saatikka puut ilmaisia rellun avustuksella ja rellu se vasta ilmaista on. Hetken kuluttua se rellu muuttuu sopaksi, jolloin ei ole sitä paikka kuin siltojen alla ilmaisille puille, joita annetaan sosiaalitoimistosta kotimaiselle uniformuilijalle. Hyvää jatkoa... sinne nuotiolle!
|
| |
|
|
torstai,
26.
tammikuuta
2012 - klo 8.
22 (yli vuosi sitten)
Miten 275m2 kolmessa kerroksessa lämpeää yhdellä takalla? Kyllä tuossa saa talvet viettää kokonaisuudessaan metsässä puita haalimassa.
Tuosta kun laskee suoraan, niin n140m2 talossa menisi n.6000-7000kwh. Tuo siis kokonaissähkönkulutus!
Mutta ehkä se sitten onnistuu..
|
| |
|
Etusivulla
Keskusteluketjujen automaattiset etusivun aiheet. |
|
| |
|
|
torstai,
26.
tammikuuta
2012 - klo 8.
55 (yli vuosi sitten)
Viittaan vielä eka sivulla olevaan puheenvuorooni ja kertaan, että muuhun kuin varsinaiseen lämmitykseen saamme kulumaan noin 20 000 kWh vuodessa. Suurimmat kuluttajat ovat: veden lämmitys, pakastimet, jääkaapit, "mukavuuslattialämmitykset", kiuas, tietokoneet, televisiot ja valaistukset. Fysiikan lakien mukaan koko tämä kulutus päätyy lopulta lämmitykseen.
Talo on rakennettu 70-luvulla ja lämpöeristeet ovat sen ajan mukaiset. Kuriositeettina todettakoon, että sitä aikaisemmin 20 sentin siporex seinä oli riittänyt lämpöeristeeksi. 70-luvulla piti laittaa hieman villaa seinän ulkopuolelle. Mikäli talossamme olisi nykyvaatimuksen mukaiset eristeet, ei varsinaista lämmitystä tarvittaisi muulloin kuin hirmupakkasilla.
|
| |
|
konsultti
|
|
| Tiedän kaikesta vähän, mutta mistään en tarpeeksi ollakseni asiantuntija |
|
Viestejä:
294
kpl
|
Lähetä viesti |
|
| |
|
|
torstai,
26.
tammikuuta
2012 - klo 9.
25 (yli vuosi sitten)
Minulla on talossani kaksi takkaa, pienempi takka alhaalla ja takka/leivinuuni keskikerroksessa. Yläkerrassa on ilmalämpöpumppu, jonka ottoteho oli -21 asteen pakkasella 850W. Lisäksi hyvällä hyötysuhteella, parhaimmillaan 85%:lla toimiva iv-kone. Tällä järjestelyllä saavutin ilmoittamani kulutuslukemat.
PS. Taasko Montaa alanärästää?
|
| |
|
|
torstai,
26.
tammikuuta
2012 - klo 9.
30 (yli vuosi sitten)
Pienet on kulutukset,ainahan sitä!!
|
| |
|
|
torstai,
26.
tammikuuta
2012 - klo 12.
00 (yli vuosi sitten)
"Pienet on kulutukset"
Ymmärtäähän sen, kun mustalla rellulla avitettuna saa ilmaiset puut ja naapurikin työntää pihalle mustaa rellua aivan sammioittain varsinkin valkoisille piha-alustoille, jolloin huudosta lämpöä aivan punaisena ja ilmaiseksi sekin. "ainahan sitä!!" sillä tavalla lämmityksessä säästää ja varsinkin se naapuriapu. Se on kova sana ja teko nykypäivänä.
|
| |
|
| |
[viestejä: 42kpl, [kt] sivu: |< << 1,2,3,4,5 >> >|] |