Keskustelupalsta  etusivu/aiheet  keskustelijat  oma profiili chat  blogi 


Keskustelupalstalla lukijamme voivat esittää omia mielipiteitään tai kysymyksiään toisilleen. Palsta on siis tarkoitettu puhtaasti jäsentemme älisiin keskusteluihin.
Katso myös: .

Osto- ja myynti-ilmoitukset kirjoitetaan pörssiin.

Valvojat:
OP  Pm  Betonitohtori  Rakentaja.fi/ylläpito 


 Rakentaminen & Remontointi - Ovet, ikkunat ja portaat - Autotallin ovet - Lukon asennus Hörmannin nosto-oviin

  [viestejä: 2kpl, [kt] sivu: 1]
ansikas
Viestejä: 70 kpl
Lähetä viesti
lauantai, 11. heinäkuuta 2009 - klo 21. 20 (yli 3 vuotta sitten)

Olen asentamassa Hörmannin käsikäyttöisiä nosto-ovia, kakkospaneeliin alhaalta päin katsottuna tulisi asentaa lukkomekanismi, mutta missään ei ole merkitty tarkkaa kohtaa, johon lukko asennetaan. Paneeliin pitäisi porata reikä lukon "akselia" varten eikä haluttaisi rikkoa koko paneelia. Onko kenelläkään kokemusta ja vinkkejä, neuvoja?


 

Mikkeliskokkelis Käyttäjä on mies
Lukkoseppä
koripallo
Viestejä: 5 kpl
Lähetä viesti
sunnuntai, 12. heinäkuuta 2009 - klo 20. 55 (yli 3 vuotta sitten)

Jos tulee abloyn mekanismi RI009, paneeliin porataan 40mm, 25mm ja 4x9mm reikä. ulkopintaan tulee asennuslevy johon kiinnittyy abloy-avainpesä sekä painike. sisäpintaan varsinainen mekanismi joka liikuttaa tankoja vaakasuunnassa n. 4cm muistaakseni. sisäpuolelle tulee myös painike (t-kahva) asennuskorkeus paneelissa keskelle, leveyssuunnassa riippuu tangoista/tangosta. tangot liikkuvat kiskosta läpi, eli niille kans reijät. Näin abloy, jos on muu valmistaja, varmaan aika samantapaisesti

 

  [viestejä: 2kpl, [kt] sivu: 1]
Tilaa muistutin tähän ketjuunTilaa muistutin Lähetä Tulosta Del.icio.us Facebook Twitter

<<-- Takaisin edelliselle sivulle

<<-- Keskustelupalstan etusivulle
Lisää uusi viesti tähän keskusteluun ->>