Danfoss LPM tuo markkinoille uuden sukupolven lämmönjakokeskuksen kaukolämmitykseen. Asuinrakennuksiin, liiketiloihin ja teollisuuskiinteistöihin suunniteltu Oiva soveltuu sekä uudisrakentamiseen että saneerauskohteisiin.
Leppävirralla valmistettavan Oivan näkyvin ero aiempiin lämmönjakokeskuksiin verrattuna on kotelointi. Suojapellit pitävät keskuksen puhtaana ja lisäävät käytön turvallisuutta, kun kuumia pintoja ei ole esillä. Päivittäisessä käytössä suojapeltejä ei tarvitse avata, mutta huoltoa varten ne on helppo poistaa.
Oiva on sisältä yhtä viimeistelty ja kompakti kuin miltä se näyttääkin: suojakuorten alta löytyy edistyksellistä ja testattua kaukolämpötekniikkaa. Uuden sukupolven komponentit mahdollistavat tarkat lämpötilan ja käyttöveden lämpötilan säädöt sekä antavat käyttäjälle uusia mahdollisuuksia monipuolisiin hälytyksiin ja tiedonsiirtoon.
Nykyaikainen valmistusprosessi takaa luotettavat ja nopeat toimitukset.
Lisätietoa kaukolämpötuotteista...
Helppo asentaa
Vankan rakenteen ja kompaktin koon ansiosta Oiva on helppo sijoittaa ja ottaa käyttöön. Standardimitoitus – neljä eri kokoa riippuen tarvittavasta kapasiteetista – helpottaa asennuksen ja putkistojen suunnittelua. 1-, 2- tai 3-piirisenä Oiva sopii sellaisenaan useimpiin käyttötarkoituksiin.
Keskuksen rakenne on suunniteltu helposti ja joustavasti asennettavaksi. Putkilähdöt ovat
ylöspäin, joten keskuksen sijoittelu on aiempaa helpompaa. Standardimitoitetut lähdöt, irrotettavat liittimet ja tukevat säätöjalat helpottavat asentajan työtä. Komponenttien sijoittelussa on huomioitu myös myöhemmät huoltotarpeet.
Kehittyneet ominaisuudet
Danfossin osaaminen näkyy Oivan kehittyneissä virtauksensäätöventtiileissä. Ne sisältävät omat venttiilit lämpimälle käyttövedelle ja lämmitykselle, sulkuventtiilit sekä tarvittaessa paine-erosäätimen.
Uuden sukupolven säätimissä on uusi käyttöliittymä sekä graafinen näyttö. Säätimet on mahdollista varustaa myös kaukosäädöllä tai kytkeä tietokoneeseen joko suoraan, ethernet-verkon tai internetin kautta. Oiva on saatavana myös ilman säädintä.