Hyvällä suunnittelulla, laadukkailla ja käyttötarkoitukseensa hyväksytyillä eristemateriaaleilla sekä oikein tehdyllä asennuksella saavutetaan paras suoja routaa vastaan. Maaperän mahdollinen radon-säteily on aiheellista ottaa huomioon eristystä suunniteltaessa.
Routaeristeen perustehtävä on suojata rakennusta routimisvaurioilta koko sen käyttöiän. Tämä vaatii eristeeltä hyvää lämmöneristävyyttä sekä ainutlaatuista pakkasen- ja kosteudenkestoa. On erittäin tärkeää, ettei eriste ime itseensä vettä, koska kastuessaan eristeestä häviää sen tarkoitus pitää lämpö sisällä ja kosteus ulkona.
THERMISOL ROUTA -eristeen vedenhylkimisominaisuudet ovat erinomaiset. THERMISOL EPS 120 ROUTA alittaa reilusti routaeristeeltä vaaditun 2,0 til-%:n vesipitoisuuden. Se on optimaalinen eriste Suomen vaihteleviin sääolosuhteisiin, routaan ja kosteuteen. Erityisen ankariin käyttöolosuhteisiin suositellaan THERMISOL SUPER -eristeitä.
Eristepaksuus pakkasmäärän mukaan
Pakkasmäärä vaihtelee Suomen eri osissa. Etelä-Suomen rannikkoseudulla mitoituspakkasmäärä on vain puolet Pohjois-Suomen arvoista.
Eristystä suunniteltaessa tulee huomioida rakennuspaikan olosuhteet ja tietää, miten rakennupaikan sijainti ja maapohjan laatu sekä perustamistapa ja kohteen käyttötarkoitus vaikuttavat eristeen laatuvaatimuksiin sekä vahvuuteen. Koska Suomessa roudan syvyys on 2 – 2,7 metriä, tarvitaan routaeristystä käytännössä lähes aina.
On hyvä huomioida, että rakennuksen ulkonurkissa routaeristys on 40 % paksumpi verrattuna muuhun routaeristykseen. Kylmien rakennusten ja rakenteiden routaeristyspaksuus on yleensä noin kaksinkertainen verrattuna lämpimään rakennukseen.
Hyvä eristys on turvallisen ja lämpimän kodin perusta
Routasuojauksen tarkoitus on estää maan jäätyminen perustusten alla, jotta rakennus ei vaurioidu maan routimisen vuoksi. Perustamistapa,
perustamissyvyys sekä rakennuspaikan olosuhteet vaikuttavat routaeristyksen mitoitukseen hyvin merkittävästi. Lämpimien rakennusten matalaperustukset vaativat suojausta 1–1,5 metrin leveydelle sokkelin
ulkopuolelle. Koska rakennuksen ulkonurkissa routa tunkeutuu syvemmälle kuin seinälinjoilla, eristepaksuutta lisätään 40 % vähintään 1,5–2 metrin etäisyydelle nurkasta.
Routaeristyksen mitoituksessa tulee noudattaa Ympäristöministeriön määräyksiä ja Talonrakennuksen routasuojausohjeita.
Myös kylmät rakennukset tarvitsevat kunnon routasuojauksen
Kylmiä rakennuksia ja rakenteita ovat mm. lämmittämättömät varastot,
autotallit ja -katokset, ulkoportaat, erilaiset terassit, grillikatokset ja pihakeittiöt sekä ulkona sijaitsevien rakenteiden tukipilarit ja -muurit.
Kylmän rakenteen perustuksessa EPS-eriste sijoitetaan sekä perustuksen
alle että riittävän leveälle alueelle rakenteen ulkopuolelle. Perustuksen alle asennettavan eristelevyn puristuslujuuden on oltava riittävän suuri. Rakenteen ulkopuolelle sijoitettavan routaeristeen leveys on tyypillisesti 1,5–3 metriä eli selvästi enemmän kuin lämpimien rakennusten yhteydessä. Myös routaeristeen paksuus on huomattavasti suurempi.
Herkästi vaurioituvien betoni- ja tiilirakenteiden routasuojaus tulee
mitoittaa kerran 50 vuodessa esiintyvän pakkasmäärän mukaan. Näin
routasuojauksesta tulee riittävän paksu. Keveissä puurakenteissa
eristeen vahvuus voidaan mitoittaa esimerkiksi kerran 10-20 vuodessa
esiintyvän pakkasmäärän mukaan.
Kellarissa vesi on vaarallinen vierailija
Lämpöeristämällä kellarin seinät saadaan sisäilmasta miellyttävä ja tila voidaan ottaa myös asuinkäyttöön. Kellarin seinät kannattaa suunnitella samoin kuin rakennuksen muutkin lämpimät seinät. Näin seinistä saadaan riittävästi lämpöä eristäviä ja energiaa säästäviä. Ulkopuolelta eristetty seinä pysyy kuivempana ja lämpimämpänä kuin eristämätön.
Lämpimän kellarin seinän suositeltava ja energiataloudellinen eristepaksuus on 100-150 mm. Ulkopuolisen eristeen paksuuteen vaikuttaa seinärakenteen, esimerkiksi harkkojen, lämmöneristysarvo. Ulkopuolisiksi eristeiksi soveltuvat THERMISOL EPS 120 ROUTA ja THERMISOL SUPER 200.
Kellarin maanvastainen ulkoseinä vaatii aina erillisen vesieristyksen. Seinän ulkopintaan tehtävien vesieristeiden lisäksi tarvitaan aina riittävät salaojitukset ja maanpinnan kallistukset, jotta sulamis- ja
sadevedet saadaan pysymään poissa perustusten ympäriltä.
Ennaltaehkäise routavauriot
Betonisen pilarianturan saa tehtyä helposti, kun käyttää tarkoitukseen
soveltuvaa EPS-muottijärjestelmää. ThermiSol Oy on kehittänyt kevyen ja nopeasti koottavan anturamuottijärjestelmän, jolla anturoiden valumuotti ja lämmöneristys syntyvät yksinkertaisesti neljästä toisiinsa liittyvästä EPS- kappaleesta. Muotti jää betonivalun jälkeen paikoilleen toimien rakenteen routasuojana.